Vleeshal - nádherná stavba z roku 1602
Snímek: Emanuel Míza
K návštěvě historického města plného architektonických skvostů právě teď nastává nejvhodnější doba. Nedaleko totiž do plné krásy rozkvétá největší květinový park v Evropě Keukenhof. Krajina je plochá od obzoru k obzoru a silnice rovná jako pravítko protíná obrovské květinové pole. Kam až oko dohlédne, kolébají se ve větru červené, žluté a bílé kalichy tulipánů, takže země vypadá jako pokrytá pestrobarevným kobercem.
Když stáhnete okno, naplní kabinu auta omamná vůně květin, která se na jaře vznáší nad celým Haarlemským polderem. Právě projíždíte po dně obrovského jezera, které bylo v polovině 19. století vysušeno. Vznikl polder o rozloze 180 m2, ležící pět metrů pod úrovní hladiny moře. Právě tady byla založena největší květinová pole v celém Nizozemí, jež jsou jedním ze symbolů Holandska. Právě kvůli nim se vyplatí navštívit město Haarlem na jaře. Ze záplavy barev vám budou přecházet oči (viz článek Tulipány, krokusy, narcisy, hyacinty...).
Město obchodníků a umělců
Haarlem leží mezi pásem pobřežních dun a právě úrodným polderem. Je známý pod přezdívkou "město květin", ale lány tulipánových polí v okolí nejsou zdaleka jediným jeho lákadlem. Řada lidí považuje toto město za vůbec nejkrásnější v Nizozemsku. Pokud tu strávíte aspoň chvíli, možná jim dáte za pravdu.
Nádherné historické jádro, z jehož ulic dýchá atmosféra
17. století, kdy bylo město jedním z nejvýznamnějších obchodních center v Holandsku. Procházku začněte na výstavním náměstí Grote Markt. Obklopují ho historické domy s typickými zubatými štíty, jaké nesmí chybět na žádném holandském náměstí. Původně se tu konaly rytířské turnaje a v 16. a 17. století se zde čile obchodovalo s hedvábím a květinovými cibulemi. Právě tehdy do Haarlemu přesídlili bohatí obchodníci, díky kterým město rychle vzkvétalo. Zakotvila tu i řada umělců, třeba slavní malíři haarlemské školy Frans Hals a Jacob van Ruisdael.
V dobách největšího rozkvětu, kterým se přezdívá "zlaté století", rostly v Haarlemu pozoruhodné stavby jedna za druhou - u paty kostela bylo přistavěno přes třicet obchodů, vznikla masná tržnice (Vleeshal) a vyrostla řada patricijských domů.
Žádná z nových staveb však nemohla zastínit perlu města - protestantskou katedrálu svatého Bavona ze 13. století. Pozdně gotická křížová bazilika patřila původně katolíkům, ale v 16. století konvertovala k protestantismu. Místní lidé ji nazývají Velký kostel (De Grote Kerk), aby ji odlišili od druhé haarlemské katedrály zasvěcené Bavonovi, která je katolická. Určitě se zajděte podívat dovnitř - uchvátí vás vznešená klenba a nástěnné malby, jež stvořili umělci zvučných jmen jako Vermeer či Frans Hals. Na katedrální varhany, jedny z největších na světě, hráli Mozart, Schubert, Liszt či Händel. Varhany se dodnes používají a každoročně v červenci se v katedrále koná soutěž varhaníků. Pokud budete mít štěstí, bude v době vaší návštěvy přístupná osmdesátimetrová věž, ze které je krásný výhled na město. Bohužel se na ni dá vystoupat jen při výjimečných příležitostech.
Pokud se chcete pokochat dalšími památkami, namiřte si to do Vleeshal neboli masné tržnice. Dům z červených cihel stojí nalevo od východu z katedrály. Stavbu nepřehlédnete, je skutečným skvostem renesance. Milovníci architektury často přijíždějí do Haarlemu jen kvůli ní. Je zvláštní, že tak nádherná budova měla kdysi prozaický účel: sídlila v ní jatka a prodávalo se tu maso. Někdejší řeznictví má dnes mnohem vznešenější využití - Vleeshal je od roku 1960 jednou z budov muzea De Hallen a uvnitř si lze prohlédnout obsáhlé sbírky moderního umění.
Utajené oázy
V těsné blízkosti Vleeshal se pak můžete vnořit do úzkých uliček historického jádra Haarlemu. Nahlížejte do každého průchodu či otevřených domovních dveří - můžete totiž objevit nádherné zahrady, skryté před očima chodců ve stinných dvorech. Těmto utajeným rozkvetlým oázám se přezdívá "haarlemské dvorky" a dalo by se říci, že kdo je neviděl, ten jako by ve městě nebyl. Tyto komplexy budov (domky stavěné do čtverce se zahradou uprostřed) jsou totiž pro Holandsko typické a v Haarlemu se jich dochovalo nejvíce. Město je zřizovalo od 14. století jako útočiště pro chudé, staré a nemocné. Vůbec nejstarší nizozemský dvorek, Bakkenesserkamer z roku 1395, objevíte v ulici Wijde Appelaarsteeg. Tato tradice sociálních staveb je stále živá - poslední haarlemský dvorek Gravinnehof otevřel své brány potřebným až v roce 2001.
Nákupní horečka
Když se Holanďana zeptáte, do kterého města máte vyrazit na nákupy, nejspíš vás pošle právě do Haarlemu. Každé pondělí a sobotu se na náměstí Grote Markt podle staré tradice koná trh, kde můžete vybírat z obrovské nabídky jídla, oblečení a suvenýrů. Kromě klasických butiků s oblečením navíc ve městě najdete vkusné obchůdky s uměleckými předměty či starožitnostmi, jež sídlí ve starobylých budovách a dýchá z nich atmosféra časů dávno minulých. V některých starých prodejnách se nabízí třeba jen tabák nebo čokoláda, ale i když nic takového nechcete, vejděte dovnitř a porozhlédněte se.
Nejvíc historických obchůdků objevíte v uličkách okolo Grote Markt, například v Kruiss Straat nebo Gedempte Oude Gracht. Haarlem je však velmi navštěvované město a především v hlavní letní sezoně mohou být tlačenice v obchodech až deprimující. Amsterodam je odsud ani ne dvacet kilometrů a většina průvodců Haarlem doporučuje jako ideální cíl jednodenního výletu z hlavního města.
Dokonalá relaxace
Pokud si přivstanete a vyrazíte na toulky už za svítání, ukáže vám město nejromantičtější a zároveň nejopravdovější tvář. Ulice jsou liduprázdné, zubaté štíty domů ozařuje měkké ranní slunce a v tichu je slyšet křik racků, kteří se sem zatoulali od nedalekého Severního moře. Budete mít dostatek klidu na vstřebávání atmosféry města, zatouláte se do těch nejzapadlejších uliček a v klidu se pokocháte každým architektonickým skvostem, jenž vás zaujal. Jakmile otevřou první kavárny, uvelebte se v útulném koutě a objednejte si k snídani obložený talíř, na němž kromě vajec a zeleniny najdete
i různé sýry. Káva bude pravděpodobně vynikající: v Nizozemsku je nejoblíbenějším nápojem a lidé si tu velmi potrpí na její kvalitu.
Až vás městské radovánky omrzí, vyjeďte za odpočinkem do nedalekých přímořských lázní Zandwaart. Když vyjdete pěšinkou mezi dunami na písečnou pláž, zaplaví vás pocit pohody a volnosti. Holanďané tento způsob relaxace milují, a tak se podél moře za každého počasí prochází spousta lidí. Pokud toužíte po samotě, popojeďte do přímořského národního parku Kennemerduinen jižně od Haarlemu. Toulky mezi písečnými dunami, porostlými trávou ostřicí, působí jako balzám na duši.
Michaela Klevisová
Jak se tam dostat
Haarlem leží jen patnáct minut jízdy vlakem od Amsterdamu, na půli cesty k moři. Z hlavního amsterdamského nádraží jezdí vlaky co čtvrt hodinu a zaplatíte za ně pár eur. Musíte dát dobrý pozor, abyste stihli vystoupit. Hustota zástavby v Nizozemsku je taková, že prakticky nepoznáte, kdy opustíte metropoli a kdy vjedete do Haarlemu.
Kde se ubytovat
Pokud se chcete ubytovat přímo na jednom z nejhezčích náměstí v Holandsku, zakotvěte ve dvouhvězdičkovém hotelu Amadeus (Grote Markt 10).
www.amadeus-hotel.com
Jestliže chcete bydlet raději na pláži, složte hlavu v hotelu Sonnevanck v nedalekém přímořském středisku Noordwijk (Kon. Astrid Boulevard 50). www.hotelsonnevanck.nl .
Levný nocleh seženete v kempu Camping de Lakens kousek od pláže a národního parku Kennemerduinen.
www.kijkduinpark.nl
Užitečné informace:
www.vvvhaarlem.nl
www.visitholland.nl
www.holandsko.cz (v češtině)
Kam na jídlo
* Na pivo a jednoduchá jídla zajděte do malé hospody Williams Pub ve stínu katedrály (Riviervismarkt 5).
* Dobré mořské plody, rybí speciality, lazaně, carpaccio a lahodnou kávu podávají v Metzo Restaurant (Waemoesstraat 21).
* Vynikající steaky připravují ve Wilma and Albert Steakhouse (Oude Groenmarkt 6).
Akce
Den královny
Pokud máte rádi lidové slavnosti, vyrazte 30. dubna do Amsterodamu, vzdáleného od Haarlemu jen 14 kilometrů. Tento den se koná největší holandská veselice - takzvaný Den královny. Nizozemská královna navštíví pokaždé jiné město, ale nejdivočejší bývají každoročně oslavy v Amsterodamu. Všichni lidé jsou oblečeni v oranžovém (je to národní barva
Holanďanů), v ulicích se tančí, zpívá, jí a pije.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist