Ne každý má u domu či chaty k dispozici volné místo o ploše čtyřiceti čtverečních metrů (plus nezbytné zázemí). Ani při omezeném prostoru ale není nutné na koupání bez chemie rezignovat. Koupací nádrž libovolných rozměrů je totiž možné propojit čerpadlem (hadicí, umělým potokem atd.) s biotopovým jezírkem a přitom doplnit třeba jednoduchou pískovou filtrací. Nemusí to ani být drahé zařízení s několikacestnými ventily - šikovný kutil jej snadno nahradí třeba zapuštěnou nádrží naplněnou pískem. Vhodně uspořádané přepážky a výtoková část zajistí, aby voda písek z nádrže nevymývala. Tak to ostatně funguje i v přírodě, kde voda v říčních nivách prosakuje skrz štěrkopískové vrstvy.

Dá se také experimentovat se zařazením přírodního prvku, který působí podobně jako kořenová čistička. Jde o porost vlhkomilných rostlin (například kosatců) na pískovém substrátu, jímž prochází čištěná voda. Substrát pochopitelně musí být v nepropustné nádobě, aby se nám voda neztrácela.

Nádrže lze také spojit umělým potokem. Drobné kaskády v něm zlepší přirozené okysličení vody. Propojení několika vodních ploch s různou funkcí, stejně jako vytváření umělých biotopů, dává šanci k vytváření nevšedních zahradních prvků. Provázání více jezírek má i výhody finanční: vodní plochy s rostlinami mohou mít jednodušší konstrukci, například s využitím slabších a levnějších jezírkových fólií. Menší fóliová jezírka lze také upravovat, opravovat či rekonstruovat mnohem snadněji než jednu velkou nádrž.