070413-28b.jpgZatímco stavební spoření mnozí dříve využívali především jako výhodný způsob zhodnocování pravidelných vkladů, v posledních letech je ale všechno jinak. Stavební spoření se již plně stalo prostředkem, jak získat nízko úročené úvěry na bydlení. Manfred Koller, člen představenstva Českomoravské stavební spořitelny, tvrdí, že lidé mají u stavebního spoření přitom stále větší zájem o větší půjčky, kde jako zajištění slouží zástava nemovitosti.


HN: Dá se říci, že úvěry ze stavebního spoření neslouží jen pro drobnější opravy, rekonstrukce či jiné méně náročné úpravy bytu, ale hodí se i pro pořízení nemovitosti?

Přesně tak. Úvěry ze stavebního spoření dnes konkurují hypotečním úvěrům a co více, jsou v mnoha ohledech výhodnější. Předností například je, že klient může kdykoliv a bez jakékoliv sankce úvěr ze stavebního spoření předčasně splatit. Velmi podobné podmínky platí i pro překlenovací úvěry. Konkurence ale probíhá i ve sféře poplatků. Vyřízení a vedení úvěrů ze stavebního spoření je podstatně levnější, než je tomu u běžných hypoték. Na straně úvěrů ze stavebního spoření stojí proti klasickým hypotékám také nízké neměnné úrokové sazby.

Výsledkem pak je, že se lidé ani nezdráhají svoji starší hypotéku přefinancovat právě úvěrem ze stavebního spoření. V tomto ohledu vidím na českém trhu velký potenciál.


HN: Jaký je nejčastější účel použití úvěrů ze stavebního spoření?

Téměř dvě pětiny peněz, které si klienti v loňském roce u nás půjčili, směřovaly do modernizace bydlení. Na pořízení nemovitosti - bytů a domů - bylo použito přes polovinu půjčovaných prostředků, 24 procent na nové bydlení a 29 procent na starší nemovitost .


HN: Kolik jste vlastně v loňském roce rozpůjčovali peněz?

Celkový objem poskytnutých úvěrů v loňském roce dosáhl nové rekordní částky ve výši 23 miliard korun, což znamenalo více než jedenáctiprocentní nárůst proti roku 2005.

Kupříkladu jen za první tři měsíce tohoto roku poskytla naše stavební spořitelna úvěry za 5,7 miliardy korun, což je o 25 procent více než za stejné období v uplynulém roce. Letos tak můžeme očekávat další úvěrový rekord.


HN: V souvislosti s úvěry ze stavebního spoření se často zmiňuje proúvěrovanost klientů. Jakou výši tento ukazatel u vás nyní dosahuje?

Proúvěrovanost, nebo chcete-li podíl úvěrů a vkladů, dosáhla u Českomoravské stavební spořitelny ke konci roku 2006 necelých 49 procent. Tento ukazatel přitom rok od roku narůstá. Například ke konci roku 2003 se u nás jednalo zhruba o 30,4 procenta. A na konci tohoto čtvrtletí činí 51,6 procenta.

Pro srovnání, pokud by se ale posuzoval zbytek trhu stavebního spoření, tedy bez započítání naší spořitelny, tak podíl úvěrů a vkladů na konci loňského roku činil pouze 31,5 procenta.