Vápencový oblouk Durdle Door, zdálky připomínající hrbatého draka, který pije slanou vodu.
Snímek: Discover Dorset
Vydejme se na cestu časem. Konečná zastávka hlásí 135 až 140 milionů let zpět. Tady, na západní straně poloostrova, v okolí nezastřešené jeskyně Stair Hole, jsou skály právě tak staré. Ocitli jste se v druhohorách. Když budete postupovat na východ, začnete se "pomalu" přibližovat dnešku. Vaše putování skončí před 65 miliony let na skalách Old Harry Rocks, kousek od města Studland. Většinu času strávíte na pozoruhodném Jurském pobřeží, jediné anglické přírodní památce na seznamu Světového dědictví UNESCO.
Podnebí vás čeká mírné až teplé. Na počátku druhohor zmizely veškeré stopy zalednění a nastalo celkové oteplení. Trilobita už nepotkáte, moře ovládají hlavonožci a ryboještěři, kolem plují žraloci, rejnoci a chiméry. Všude spousta plazů, objevují se první savci, třeba dinosauři, nad hlavami vám začínají létat první ptáci. Atlantický oceán se dostává k západu Británie a jeho hladina v cyklech stoupá a klesá. V jeho čistých teplých vodách kvetou miliony mikroskopických řas, jejichž skořápky klesají na dno a vytvořej ryzí bílou křídu. Z ní potom příroda vytesá majestátní skály na pobřeží.
Lawrence z Arábie
Pobřeží tvoří skalnatá pásma, která jsou různě odolná vůči erozi vln. Úpatí útesů z měkčích a méně odolných hornin moře vymílá. Takto podemleté útesy se zřítí, a vznikne zátoka. To je případ Lulworth Cove, kouzelné chráněné zátoky ve tvaru mušle u vesnice West Lulworth na západě poloostrova. Tisíce let na to sem začnou vplouvat výletní parníky a odplouvat odtud nelegální vývozci dorsetských koní.
Ještě předtím ale, na začátku 17. století, postaví nedaleko odtud hrad Lulworth. Kaple sv. Marie z konce 18. století se stane prvním katolickým kostelem v Anglii po reformaci. Jižně od hradu spatříte zátoku Arish Mell, kde se tak rád bude koupat T. E. Lawrence, archeolog a voják RAF známý jako Lawrence z Arábie. Právě na Isle of Purbeck, nedaleko své chalupy poblíž města Wareham, v roce 1935 zahyne při motocyklové nehodě.
Odolnější skály zůstávají neporušené a vytvářejí mysy. Vlny na ně ženou vodu a vymleté částečky hornin a hledají skulinu na úpatí útesu, kde by mohly vyhloubit jeskyni. Prohlubující se jeskyně na obou stranách mysu se nakonec propojí a vytvoří tunel a nad ním klenbu. Výsledkem je velkolepý vápencový oblouk Durdle Door, zdálky připomínající hrbatého draka, který pije slanou vodu. Když se střecha některé klenby za desítky milionů let propadne, zanechá osamocený skalnatý sloup. Takovou soustavou pilířů, oblouků a sloupů jsou působivé Old Harry Rocks na východě poloostrova u města Studland, které vypadají jako obří zuby zasazené do moře.
Pomoc po požáru Londýna
Isle of Purbeck omývá ze dvou stran moře, ze třetí řeka Frome a přístav Poole a na západě jej ohraničuje potok Luckford Lake. Jako by kartografovi už došel inkoust a poslední okraj poloostrova ponechal naší představivosti. Pokrývají ho nízké kopce, na jejichž loukách se pasou ovce, a střídají je vřesoviště se žlutě kvetoucím keřem hlodáš. Objevíte i kamenolomy. Purbecký mramor je totiž nejkvalitnějším druhem místního oolitického vápence a zdobí většinu nejslavnějších anglických katedrál. Rovněž z něj povstal Londýn po pustošivém velkém požáru v roce 1666. Je to právě stěží představitelná časová osa soustředěná na tak malém prostoru, co dělá pobřeží a krajinu za ním pozoruhodně pestrými. Projíždíte z jedné oblasti do druhé, každá má své tvary, barvy, půdu. Navzdory opojné rozmanitosti má ale poloostrov vlastní identitu, je jaksi nezávislý na lidech, kteří ho v posledních letech jeho dlouhého života opatrovali, ale i využívali.
Určitě se zajeďte podívat na místo, které jednoho dne dostane jméno Kimmeridge. Oblast tvoří jedny z nejstarších hornin na poloostrově, které kdysi byly dnem hlubokého tropického moře a zformovaly se před 155 miliony lety. Od vrcholku Tyneham Cap až k malé zátoce Chapman#146#s Pool se rozprostírá velkolepý, i když mlčenlivý závoj útesů živičné břidlice, známé také jako kimmeridgské uhlí. Lidé v době železné z ní budou vysekávat náramky, později hrnčířské kruhy vytočí misky, talíře a podnosy. V 19. století se z břidlice bude vyrábět nafta, lak, dehet a tuhý parafín. Plyn získaný z oleje z břidlice bude svítit v Paříži a samotná břidlice čistit londýnskou odpadní vodu. V roce 1959 v útesu hned vedle vojenského území najdou ropu a příští rok se začne těžit. Těžební "kozlík" tam poběží dodnes. Na pláži, posypané šedočernými kameny, budete moci sbírat zkameněliny. Určitě jich pár najdete, hlavně amonitů.
Od Cromwella k Churchillovi
Nevynechejte ani vnitrozemí poloostrova. Z hřebenu Swyre Head, nejvyššího místa na Isle of Purbeck, dohlédnete až do Normandie. O kus dál vyroste časem Corfe Castle. Romantická zřícenina z 11. století, posazená mezi dvěma kopci, možná nejpůsobivější v Anglii. Roajalistická pevnost pod statečným velením lady Bankesové bude v polovině 17. století šest týdnů vzdorovat obléhání Cromwellovy armády. Hrad nakonec zradí jeden z jeho obránců. Ze Swanage sem jednou dojedete vlakem s parní lokomotivou.
Ale zpět na pobřeží, kde vás čeká ještě několik pozoruhodných míst. Především Durlston, kde na konci 19. století umístí snílek a mecenáš George Burt pod zámeček čtyřicetitunový Velký globus z portlandského kamene. Nad hlavami vám krouží sokoli stěhovaví, nad mořskou hladinu se čas od času podívá delfín skákavý a ve stínu cesmínových dubů a tamarišků dospějete k jeskyním Tilly Whim. Dřívější lomy z 18. století bohužel zavře skála. Dál na východ narazíte na Swanage, největší přímořské letovisko na poloostrově s příjemnými písčitými plážemi. Může sloužit jako ideální základna pro výlet na Shell Bay - nádhernou dlouhou pláž, přecházející ve vřesoviště.
Na cestě k přístavu Poole stojí za to zátoka s bílými plážemi Studland Bay. Právě tady se setkáváte s nejmladší geologickou částí poloostrova. Během druhé světové války se tu budou v tajnosti testovat zařízení na obranu proti invazi a po pláži se promenádovat Churchill, Eisenhower nebo Montgomery. S výraznou osobností je spojen také Brownsea Island. Na klidném zalesněném ostrově založí v roce 1907 Robert Baden-Powell první skautský tábor.
TOMÁŠ WEHLE
tomas.wehle@economia.cz
Jak se tam dostat
Do Dorsetu se dostanete letecky, například společnost Thomsonfly létá z Prahy do města Bournemouth. Ceny začínají od 820 korun za jednosměrnou letenku včetně poplatků. Z Bournemouthu jste autem za 10 minut v Sandbanks, odkud jezdí denně po 20 až 40 minutách trajekt na Isle of Purbeck. Za auto zaplatíte tři libry, pěší pak 90 centů.
Výlety po celém Dorsetu pořádá například cestovní kancelář Discover Dorset.
www.discoverdorset.co.uk
www.visitingpurbeck.co.uk
www.isleofpurbeck.com
Turistické stránky o Velké Británii: www.visitbritain.com
Ubytování
Pines Hotel ***
Burlington Road, Swanage
www.pineshotel.co.uk
Ceny: jednolůžkový pokoj se snídaní: 61 až 73 liber osoba/noc
Durdle Door Holiday Park
Lulworth Cove, Wareham
www.lulworth.com/holiday
Ceny: stan od 10 liber za noc, karavany
od 170 liber za týden
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist