Evropská unie si dala za cíl dosáhnout do roku 2020 toho, aby pětinu spotřeby energie pokrývaly obnovitelné zdroje. Přímé získávání elektřiny ze slunečního světla přitom bude hrát významnou roli, protože jde o nejčistší, nejspolehlivější a nejjednodušší technologii.

Jedním z mnoha opatření, kterými EU fotovoltaiku podporuje, je zřízení útvaru ESTI (European Solar Test Installation) ve výzkumném centru Evropské komise JRC v italské Ispře nedaleko Milána.

"Přímá přeměna slunečního světla v elektřinu je důležitá technologie pro zvýšení naší energetické soběstačnosti," konstatuje Heinz Ossenbrink z JRC. "Uplatnění jejích předností v tržním prostředí záleží také na tom, zda dokážeme přesně měřit parametry různých druhů fotovoltaických zařízení a jejich životnost."

Právě to je hlavním smyslem existence ESTI. Přibližně třicet inženýrů a techniků pocházejících z několika zemí EU tu testuje FV panely za přesně stanovených podmínek. Při pečlivém zatemnění zjišťují jejich výkon pomocí zdrojů s definovanou vlnovou délkou a intenzitou světla, v klimatických komorách je vystavují drsným podmínkám, pod speciálními mikroskopy hledají skryté vady a změny, k nimž z nejrůznějších důvodů při provozu došlo. Některé z těchto testovacích zařízení představují evropské unikáty. Například Light Simulator LS1 je kombinací klimatické a světelné komory pro kompletní zjišťování výkonu a stability malých domácích systémů (SHS) za všech myslitelných okolností.

Poblíž budovy ESTI jsou také rozměrné stojany, na nichž FV panely prokazují odolnost vůči povětrnostním vlivům. Oblast, v níž se střídají větry z Alp s milánským smogem, je prověří opravdu dokonale. V ESTI se kromě panelů zabývají také akumulátory a dalšími možnostmi ukládání vyrobené energie, stejně jako začleňováním FV zdrojů do rozvodné sítě.

Jedním z důležitých cílů ESTI je vytvořit přesný systém hodnocení a norem, který z fotovoltaických zařízení udělá běžný prvek - nejen energetický, ale i stavební - s přesně definovanými vlastnostmi. n