V deltě Nigeru, centru ropného bohatství Nigérie, je stále méně bezpečno. Ozbrojené gangy, které útočí na ropovody a vyřazují z provozu čerpací stanice, unesly během minulého roku více než 150 pracovníků zahraničních těžařských společností. Ropné firmy se proto snaží před útoky co nejvíce chránit a bezpečnostní prvky jsou nuceny stále vylepšovat.

Jak uvedl internetový portál International Herald Tribune, většina firem svá sídla opevňuje a zaměstnance pouští do terénu jen v pancéřových vozech nebo helikoptérách.

Jedna z těžařských společností ale například také nainstalovala do koupelen ocelové závory, díky kterým se prostor pro každodenní hygienu může změnit v nouzový úkryt.

Jiná firma zase oplocení těžební plošiny v délce 130 kilometrů potřela tukem, aby se do prostoru nedalo dostat. Násilí v deltě Nigeru není ničím novým. Už v roce 1990 zde občas docházelo k únosům.

Podle Chrise Haynese z vedení společnosti Shell se však tyto incidenty daly relativně lehce vyřešit například výměnou unesené osoby za pár pytlů rýže nebo krávu. Od ledna loňského roku však útoky v deltě mnohonásobně zesílily.

Letos se na ropná zařízení podařilo radikálům zorganizovat minimálně 18 útoků, uvádí norská společnost Bergen Risk Solution. Ropné firmy se snaží svou pověst v okolí vylepšit a obyvatelům vycházejí vstříc. Sestavují programy na stavbu silnic, nemocnic či škol. Shell například oznámil, že má v plánu utratit každoročně více než sto milionů dolarů na sociální a zdravotní programy v deltě Nigeru. Společnost Exxon-Mobil vyčlenila na podobné projekty 21 milionů dolarů.

Podle šéfů ropných firem je ale k jejich programům nutná také spolupráce vlády. "Vláda by měla být tím, kdo se o obyvatele stará," říká Basil Omiyi z Shellu. "Nemyslím, že by programy ropných společností mohly vládu v Nigérii nahradit."

Ropa tvoří základ nigerijské ekonomiky a tvoří celých 65 procent jejich příjmů. Jen Spojené státy dováží každý den z této africké země více než jeden milion barelů ropy.

Násilí v Nigérii, osmém největším vývozci ropy na světě, zahýbalo také komoditními trhy, když ceny ropy vzrostly a zároveň se snížily zásoby.