Přikládání polínek do kamen, podlahové topení, elektrické vytápění, romantika hořícího krbu nebo solární ohřívadla. V závalu dnešních možností vytápěcí techniky se obyčejný smrtelník ztrácí. Nabízí se porovnávání pořizovací ceny, nákladů na provoz a spotřebu energie, zamýšlené daně z komínů a potenciální doba využitelnosti. Na výběr jsou klasické plynové a elektrické kotle, krby, kamna či krbová kamna. Každé má svoje pro a proti, každé se hodí pro jiný typ stavby a spotřebitele. Všechny typy se ale neustále rozvíjí, vyvíjejí se nové techniky a na trh pronikají stále důmyslnější novinky.

Vedle klasických plynových a elektrických kotlů určených pro běžného spotřebitele se vyrábí i kotle kondenzační, jež výrazně šetří energii díky nižšímu teplotnímu spádu. Novinkami jsou především způsoby uspořádání vnitřních prostorů kotlů. Rozšiřují se ale i inteligentní čidla, která dokážou dopředu odhadnout teplotu. Možné už je ovládání zařízení přes počítač nebo telefon. Mezi výhody tohoto způsobu vytápění patří zejména jednoduchost obsluhy, úspora ve spotřebě paliva i srovnatelné pořizovací ceny.

Běžně se také vyrábí takzvané turbokotle, které k provozu nepotřebují komín. „U kondenzačních kotlů je zapotřebí větší plocha radiátorů, ideální je pro ně proto kombinace podlahových a klasických radiátorů,“ vysvětluje Aleš Blaha, vedoucí prodeje společnosti PROTHERM. Oblíbeným druhem vytápění je také krbová vložka s výměníkem, která funguje v podstatě na stejném principu jako klasické kotle, tedy ohřívání vody a její rozvod v celém topném systému. „Výhodou jsou jednoznačně nižší provozní náklady a navíc je to alternativní způsob topení, který stát dotuje,“ shrnuje projektový manager společnosti EDILKAMIN Martin Koníček, „Novinkou s velkým potenciálem jsou topné pelety, ekologická alternativa paliva pro tyto topné systémy.“ V poslední době se prosazují tepelná čerpadla, jejichž pořizovací náklady jsou ale pořád dost vysoké a proto je jejich pořízení luxus. Podle Aleše Bláhy mají úspěch spíše v zahraničí, kde jsou v důsledku vysokých státních dotací na alternativní zdroje energie pořizovány za výrazně nižší cenu. Nejnovější způsob, solární vytápění, je zatím pro obyčejného spotřebitele cenově nedosažitelný.

„Nejlepším způsobem vytápění je dnes kombinace plynového či elektrického kotle  a krbové vložky. Topením v krbu si místnost vytopíte a kotel už jen reguluje teplotu a podle potřeby dotápí,“ dodává nakonec Aleš Bláha.

Anna Pořízková