Mutěnicko 
Jeden z nejkrásnějších barokních zámků u nás - Milotice
Snímek: Kamila Machalová

Mutěnická cyklostezka má oproti ostatním vinařským trasám hned dvě výhody. Jelikož tvoří uzavřený okruh, podobný ležaté a hodně členité osmičce, můžete svůj základní tábor rozbít kdekoli. A navíc, bude-li na vás pětašedesát kilometrů příliš, není problém si cestu zkrátit.

V průvodcích se o Mutěnické stezce píše, že se tady "barevnost přírody snoubí s barvami krojů". Nečekejte skanzen. Dnešní Slovácko, v jehož srdci mutěnický okruh leží, dokáže být stejně moderní jako idylicky staromódní. A tak se připravte, že budete potkávat baběnky v bohatě řasených fěrtušcích i výrostky na skateboardech.

Z křížové cesty na zámek
Jestliže na cestu vyrazíte ze Svatobořic, hned první zastávka v barokním kostele Navštívení Panny Marie na návsi doloží, že se ani místní nebrání moderně. Obrazy křížové cesty místního rodáka, malíře Vladimíra Vašíčka, jsou totiž nad očekávání odvážné. "Na těch čtrnáct zastavení křížové cesty, jež barvami a podivnými tvary vyjadřují děj i pocity člověka odsouzeného k smrti, se jezdí dívat lidé ze zahraničí, ale domácí tvrdí, že se tam před těmi mazanicemi nedají ani pochovat," glosuje zdejší spisovatel a soudce Josef Holcman v knížce Růže pro krále. Krátká odbočka: Holcmanovy knihy patří mezi doporučenou četbu při cestě na Slovácko. Málokdo dokáže jazykem tak pestrobarevným jak místní kroje popsat obyčejně život zdejších vinařů.
Ze Svatobořic pokračuje vinařská trasa růžově značenou stezkou přímo do Milotic. Vjezd do obce se nese přímo v knížecím stylu - před sebou uvidíte dokonale přímočarou zámeckou cestu (dnes používanou už jen zemědělci a cyklisty), která ústí rovnou na most přes vodní příkop. Největší místní turistický tahák uvidíte ale už z dálky. Zámek Milotice. Říká se o něm, že je jedním z nejkrásnějších barokních zámků u nás. Pro představu: most zdobí mohutné sfingy a vázy. Nad samotnou bránou se vypínají bájní pegasové. Připočítá-li se stylová pětihektarová francouzská zahrada s altánky, umělou zříceninou a pávy, je pochopitelné, proč si zámek tolik oblíbili filmaři. Vzpomenete si? Za humny je drak, Hadí princ či Nebojsa, tam všude milotický zámek "vystupoval".

Poetika šachet
Ten pravý poklad ale čeká na vínomilné cykloturisty v Mutěnických búdách a milotických Šidlenách. Dvě kolonie, kde se sklepy počítají na stovky. Tady je to pravé vinařské centrum, tady potkáte zdejší vinaře, když stáčí, filtrují, ladí a koštují své "výrobky". Bohužel i ve sklepních koloniích zaúřadovala vkusuplná osmdesátá léta, kdy tradiční kombinaci bílé omítky s modrou podrovnávkou nahradily brizolitové fasády s barevnými luxfery a umakartovými dveřmi. A tak se nízká průčelí stylových sklepů krčí v sousedství okázalých sklepních vil...
Byla by ale chyba soustředit svou pozornost jen na krásy vinařské profese. Mutěnická stezka nechtěně mapuje i historii hornictví. Svědčí o tom třeba zelené cedule a pomníky, na něž chtě nechtě narazíte. Píše se na nich o dávno zasypaných vrtech a šachtách s poetickými jmény. Kdo by dnes šachtu pojmenoval Pomoc boží, Bedřich či Josef? Těžit se v nich přestalo ještě předtím, než je budovatelé lepších zítřků stačili překřtít pokrokovějšími jmény.

Kamila Machalová

Odrůdy
Teplý a suchý kraj v údolí řeky Kyjovky přeje odrůdám Rulandské bílé a šedé, Ryzlink rýnský, Tramín a Müller-Thurgau, v posledních letech se rozšířilo pěstování Chardonnay.
Specialitou vinařů v Mutěnicích je směs Frankovky a Modrého Portugalu, které se pro její sytou barvu říká Slovácký granát.

Ubytování
V Mutěnicích najdete penzion San Marco, certifikovaný známkou Cyklisté vítáni, kterou uděluje Nadace Partnerství těm podnikatelům, kteří myslí na cykloturisty. Když vás neodradí světový název, najdete tady nejen příjemné a tiché ubytování přímo ve sklepní kolonii, ale i sklep s možností ochutnávky. Cena za nocleh začíná u 260 korun.
Tel.: 518 370 118, www.penzion-mutenice.cz .
Dalším certifikovaným zařízením na trase je penzion U Šťastných ve Svatobořicích. Bratři Šťastní jsou navíc šikovní vinaři, takže i tady můžete ochutnat skvělá vína mutěnické oblasti. Za pokoj se sprchou a kabelovou televizí zaplatí jeden nocležník 325 korun.
Tel.: 518 620 343, www.ustastnych.cz .
Dalším certifikovaným penzionem na stezce je Vinařský dům v Dubňanech, jehož název nepotřebuje komentář. Nabízí plně vybavené dvou- až třílůžkové pokoje. Kromě toho tady najdete exkluzivní vinotéku s třemi stovkami vzorků od menších, ale o to preciznějších vinařských firem.
Tel.: 518 364 145.
www.stezky.cz  


Informace

Mutěnická stezka
Délka: 65 kilometrů
Maximální převýšení: 100 metrů
Profil: Přehledná a rovinatá trasa, krátká stoupání vinicemi k místům dalekých výhledů
Povrchy: z 90 % zpevněné polní cesty
Sjízdnost: Trasa stezky je sjízdná po celý rok a za každého počasí
Trasa: Dubňany - Milotice - Svatobořice - Šardice - Hovorany - Čejč - Mutěnice - Dubňany

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist