Rekordmanem letošních výplat je Telefónica O2, která na dividendy vyčlenila 16,1 miliardy korun. Je to vůbec největší suma, kterou kdy tuzemská firma převedla na účty svých podílníků. Zahrnuje také nerozdělený zisk za předchozí roky.

Největší telekomunikační operátor vyplatí na akcii 50 korun hrubého. To také znamená, že svým akcionářům nabídne vůbec nejlepší výnos ze všech hlavních titulů pražské burzy - přes osm procent.

 

ČEZ : 20 korun na akcii
Rekordní sumu ve své historii akcionářům (především státu, který drží 67,6 procenta akcií) převede také elektrárenský ČEZ.

Z loňského čistého zisku 28,8 miliardy korun, spolknou dividendy více než dvě pětiny, tedy 12 miliard korun. Z toho ve státní pokladně skončí kolem osmi miliard korun. ČEZ na akcii vyplácí dosud nevídaných 20 korun.

Avšak jednička pražské burzy podle tržní kapitalizace svým dividendovým výnosem nepatří k těm nejpřitažlivějším. "Její akcie vynáší pouhá dvě procenta, zatímco na Západě jsou u podobných firem běžná tři až čtyři procenta," tvrdí Tibor Bokor z firmy Wood & Co.

Analytici předpokládají, že ČEZ bude vůči svým akcionářům v příštích letech stále štědřejší. Podle Roberta Kellera ze společnosti Patria Finance, by mohl v příštím roce na akcii vyplácet až 27 korun a v roce 2009 už 33 korun.

Své akcionáře tentokrát zklamala tabáková společnost Philip Morris ČR. Z jejích zisků hodně ukrojila zvýšená spotřební daň, kterou nebylo možné kvůli sílící konkurenci levnějších značek promítnout do cen.

V důsledku toho se loňský zisk propadl skoro o polovinu a tomu odpovídá i vývoj dividendy. Akcionáři se musejí spokojit se 600 korunami, když v roce 2005, kdy měli "rekordní žně" pobrali 1606 korun za každou akcii.

Ale tuzemské tabákové akcie nadále skýtají skýtají vysoce nadprůměrný dividendový výnos - za současného kurzu akcie 6,2 procenta.

Naproti tomu dividend se ani letos nedočkají akcionáři Unipetrolu. Jak podotkla agentura Reuters, taková je politika hlavního polského akcionáře - společnosti PKN Orlen, která rovněž nevyplácí dividendy. Část zisku převádí do rezerv tvořících "protiváhu" dluhu.

Kvůli nutnosti splácet dluhy si musejí nechat zajít na dividendy chuť také podílnicí americké mediální společnosti CME.

Dividendy neslibují ani dva loňští nováčci burzy - textilka Pegas Nonwovens a realitní firma ECM, které hodlají vydělané peníze investovat na svůj další rozvoj.

 

Banky jsou střídmější
Zdejší banky - i ty, které nejsou na pražské burze - se letos při vyplácení dividend chovají obezřetněji.

Loňskou rekordní dividendu 250 korun nezopakuje Komerční banka, která ji snížila o stokorunu.

Naproti tomu rakouská Erste Bank hodlá splnit svůj slib a dividendy dále zvýšit nejméně o deset procent, neboť se jí daří plnit vytčené cíle.

Peněžní dům ČSOB, s jehož akciemi se veřejně neobchodoje, loni mezi akcionáře rozdělil přes 10 miliard korun. Letos jim na dividendách nevyplatí ani groš.

"Rozhodli jsme že zisk zůstane ve firmě. To ale neznamená, že akcionáři o peníze přijdou, protože výše zisku je započtena do hodnoty jedné akcie, která činí 36 298 korun," sdělil mluvčí ČSOB Milan Tománek.

Z firem, které nejsou na zdejší burze, bude tučné dividendy vyplácet RWE Transgas. Jeho čistý zisk loni ve srovnání s rokem 2005 stoupl o 58 procent na 8,2 miliardy korun. "Celý zisk bude rozdělen akcionářům," prohlásil šéf společnosti Martin Herrmann.

Výnosy z dividend

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist