Šéfům investičních firem v USA a jejich makléřům se pořádně ulevilo. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) konečně zatkl muže, který od konce roku 2005 "terorizoval" finančníky amerického Středozápadu. Posílal jim vyděračské dopisy, v nichž požadoval, aby se kurz určitých akcií během stanovené doby podstatně zvýšil. Jinak že bude zle. A aby dodal vyhrůžkám váhu, začal v balíčcích "předvádět" atrapy bomb a ve dvou případech dokonce zaslal skutečný podomácku vyrobený výbušný systém. Ten naštěstí nefungoval.

Dvaačtyřicetiletý strojník John Tomkins z městečka Dubuque, stát Iowa, podle časopisu Spiegel online zaměstnával stovky lidí - agentů FBI, poštovních úředníků, expertů Komise pro cenné papíry a burzy. Ti se snažili vytipovat okruh investorů, kteří by měli největší prospěch ze vzestupu akcií, o nichž se "bombový manipulátor" zmiňoval.

Tak došlo i na Tomkinse. Dosud shromážděné důkazy svědčí podle amerických médií jednoznačně proti němu. "V garáži byly nalezeny další bomby, které by mohly za určitých okolností explodovat," sdělil agentuře AP státní návladní z Chicaga Marck Schneider.

Sousedé, kterým Tomkins vždy přátelsky mával ze svého starého chevroletu, jsou zděšeni. "Byl to přece takový milý a klidný člověk," svěřil se jeden z nich.

Zásilku s atrapou bomby obdržela například investiční firma American Century Investments v Kansas City. "Bum-bác a seš mrtvej". Takový nápis vyděsil ženu v podatelně, která balíček otevřela. Obsahoval plastovou trubku naplněnou směsí písku, šroubů a hřebíků. Výhružně z ní trčel drát.

Tomkins potrápil nejenom brokerské firmy, ale hlavně společnosti, jejichž akcie nakoupil. Sumy se pohybovaly od šesti do 73 tisíc dolarů. Terčem jeho vydírání se stala například mediálnězábavní firma Navarre. Tomkins jí vyčetl, že zatímco si management zvyšuje platy, její akcie padají. "Během šedesáti dnů musíte kurz otočit, jinak vás navštíví ďábel. Tik-tak!" Podobný vzkaz dostala také technologická firma 3Com nebo podílový fond Janus v Denveru.

FBI byla na nohou. Děsila ji představa, že by se na scéně mohl objevit další "Unabomber". Tak byl pojmenován anarchista Ted Kaczynski, který v letech 1978 - 1995 nedopřával agentům FBI klidného spánku. Během zmíněné doby jeho dopisové bomby usmrtily tři lidi a třiadvacet dalších zranily. Kaczynski rozesílal smrtonosné dopisy univerzitám a leteckým společnostem. FBI si ho proto pracovně označila jako "Unabom" (university and airline bomber). Média z této zkratky vyrobila Unabomber. K pachateli, později odsouzenému na doživotí (bez možnosti zmírnění trestu), FBI v roce 1996 dovedl jeho vlastní bratr.

"Biskup (tak se Tomkins podepisoval pod vyděračské dopisy) svým chováním projevuje četné podobné znaky jako Unabomber. Jde s největší pravděpodobností o poměrně inteligentního člověka posedlého utkvělou představou, že je schopen ovlivnit akciové kurzy," napsal ještě před Tomkinsovým zatčením Fred Burton, expert na terorismus a viceprezident bezpečnostní firmy Stratfor.