Sociální demokraté tvrdí: Zatímco vláda myslí jen na pět procent nejbohatších, my jsme připravili permanentní reformu pro všechny.
Vlastní recept na ozdravění veřejných financí představili sociální demokraté na včerejším Fóru Hospodářských novin.
Co znamená "nepřetržitá" reforma? Sociální demokracie by až do roku 2009 vůbec nesnižovala daně a zároveň velmi mírně utahovala kohoutek sociálních výdajů. A především: až do roku 2010 by se nepřijímaly žádné zákony, které by zvyšovaly povinné výdaje státu.
Kromě toho by ČSSD zmrazila některé sociální dávky, jako je rodičovský příspěvek nebo podpora v nezaměstnanosti, pomaleji než dosud by sociální demokraté zvyšovali i platby státu zdravotním pojišťovnám za děti, důchodce či nezaměstnané a velmi opatrně by propouštěli nepotřebné úředníky.
Se žádnými škrty v sociálních dávkách ČSSD nepočítá. Podle ní bude stačit, když se budou díky rostoucímu hospodářství zvyšovat příjmy rozpočtu o něco rychleji než výdaje. V roce 2010 chtějí takto snížit rozpočtový schodek na 60 miliard korun. "Současný systém není třeba měnit. Zaručuje růst HDP i reálných mezd," říká šéf ČSSD Jiří Paroubek.
Ke splnění slibu, že připravili reformu pro všechny, by se socialisté chtěli dostat až v letech 2009 a 2010. Od začátku roku 2010 by jí většině lidí snížili daně. Má to ale jeden háček. Daně by klesly jen tehdy, pokud by se do roku 2009 snížil schodek na 65 miliard.
ČSSD by se zaměřila hlavně na občany, jejichž hrubý měsíční plat nepřesahuje 20 tisíc korun. Právě tito lidé s průměrnými příjmy momentálně odvádějí z velké části platu devatenáctiprocentní daň. A jim by také v poměru k příjmům nejvíc pomohlo sociálními demokraty plánované snížení daní na 17 až 18 procent. Zaměstnanec s platem 20 tisíc korun hrubého by na snížení devatenáctiprocentní sazby o jedno procento vydělal 74 korun měsíčně. Při poklesu na 17 procent by získal měsíčně 148 korun. Další peníze by lidé mohli ušetřit i při splnění nekonkrétního slibu na zvýšení slevy na dani a rozšíření daňových pásem.
Lidé s vysoce nadprůměrnými příjmy by si podle ČSSD dostatečně polepšili tím, že by státu oproti dnešku odváděli méně peněz na sociální a zdravotní pojištění. Strop na tyto odvody by představoval pětinásobek průměrné mzdy. Lidé s příjmy 100 tisíc by nad tuhle částku pojištění neplatili.
Zatímco koalice chce do roku 2010 snížit daně firmám na 19 procent, ČSSD by je nesnižovala. "Tím proti vládnímu návrhu ušetříme zhruba 27 miliard," dodává exministr financí Bohuslav Sobotka.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist