Když ministr financí Miroslav Kalousek ohlašoval návrhy změn daňové oblasti, neobsahovala tato prezentace žádnou zmínku o změnách ve způsobu podávání přiznání k dani z přidané hodnoty (DPH). Paragrafované znění novely zákona o DPH, které bylo rozesláno do externího připomínkového řízení, však kromě avizovaného zvýšení snížené sazby DPH z 5 % na 9 % a uplatnění snížené sazby DPH na ekologická paliva obsahuje i další návrhy na změnu zákona o DPH.

Elektronická povinnost


Jedním z nich je návrh nové povinnosti podávat přiznání k DPH a souhrnného hlášení elektronicky, prostřednictvím datové zprávy opatřené zaručeným elektronickým podpisem. Účinnost této změny ministerstvo financí navrhuje odložit až na 1. ledna 2010, aby tak měli plátci DPH dostatek času se připravit.

Podávat přiznání, ať už k DPH, či k daním z příjmů, v elektronické podobě je u nás možné již několik let, ale v praxi byla tato možnost jen málo využívána. MF si je vědomo, že uzákonění tohoto postupu může zefektivnit správu daní, a tak navrhuje povinné podávání elektronického přiznání k DPH pro plátce, kteří mají ze zákona povinně měsíční zdaňovací období. Elektronická forma podání musí být dodržena i v případě, že plátci v daném měsíci nevznikla žádná daňová povinnost.

Podpis každého živnostníka


Z návrhu zákona je patrné, že to ministerstvo s elektronickým přiznáním myslí vážně. V případě, že plátce učiní podání přiznání pouze na tiskopise MF, navrhuje se považovat takové přiznání za nepodané. Za nepodání přiznání k DPH ve stanovené lhůtě může správce daně zvýšit daňovou povinnost až o deset procent. Tato sankce může být uplatněna i v případě, že bude plátce nárokovat DPH od státu.

Podání souhrnného hlášení v elektronické podobě bude povinné pro každého. To bude v praxi znamenat, že elektronický podpis si budou muset opatřit nejen velké podniky s ročním obratem nad 10 milionů korun, ale i malí živnostníci, kteří odesílají zboží svým obchodním partnerům z jiných členských států Evropské unie.

Povinnost podávat souhrnné hlášení se týká i zahraničních společností, které jsou registrované v ČR pro účely DPH. Takové společnosti nemají žádné zaměstnance na našem území a jejich obchod se zbožím je řízen na dálku. Budou tedy muset buď žádat české akreditované poskytovatele certifikačních služeb o vydání zaručeného elektronického podpisu s příslušným certifikátem, nebo udělit plnou moc na elektronické podávání daňovému poradci.

Vzhledem k tomu, že návrh zákona má odsunutou účinnost, je stále dost času, aby se na něj plátci DPH připravili, tj. včas si zajistili potřebný elektronický podpis od příslušné akreditované autority a připravili své systémy na elektronické podání.

Před Belgií a Francií


Podávání přiznání k DPH elektronicky je již povinně zavedeno pro vymezený okruh plátců DPH v Belgii a Francii, a dokonce pro všechny plátce DPH v Rakousku, Nizozemsku a Portugalsku. Elektronické podávání přiznání k DPH podstatně sníží náklady na správu daní a urychlí jejich zpracování.


Autor je daňovým manažerem v PricewaterhouseCoopers