Klienti, kteří loni zažalovali Československou obchodní banku kvůli poplatkům, u soudu neuspěli. Obvodní soudy v Praze totiž jejich žaloby iniciované Sdružením obrany spotřebitelů zamítly. ČSOB tak podle vyjádření soudu neúčtovala poplatky klientům protiprávně.
Informoval o tom mluvčí banky Milan Tománek a rozhodnutí soudu potvrdila i mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) Ivana Picková, podle které sdružení uvažuje po domluvě s klienty a právní kanceláří o odvolání.
"V jednom týdnu rozhodly soudy už podruhé, že poplatky za vedení a zrušení bankovního účtu neodporují českému právnímu řádu a ČSOB je účtovala oprávněně. Argumenty, používané SOS k obviňování ČSOB z protiprávního jednání, byly soudem odmítnuty jako neoprávněné," uvedl Tománek. Soudy zamítly žaloby klientů včera a 9. května.
Žalobu na ČSOB podali dva klienti ve spolupráci s SOS a advokátní kanceláří Holec, Zuska a partneři na konci loňského ledna.
V první žalobě si klient nárokoval 2345 korun bez úroku z prodlení za poplatek za vedení a zrušení účtu. Druhá žaloba se týkala podnikatele, který chtěl bez úroků 4168 Kč za poplatek za vedení účtu. Sdružení původně uvažovalo i nad hromadnými žalobami.
SOS se nelíbilo, že ČSOB chce po lidech poplatky za vedení a zrušení účtu, poplatek za neoprávněnou reklamaci platební kartou a tak zvaný neadresný poplatek. S bankou se ovšem sdružení mimosoudně nedohodlo.
Na počátku listopadu 2005 se proto SOS obrátilo na klienty ČSOB, aby se připojili k plánovanému podání žaloby.
I
ID: HN0705161901
ZDROJ: Podniky a trhy
DATUM: 16.05.2007
STRANA: 19
RUBRIKA: z domova
NÁZEV: Unipetrol začal letošní rok rekordně
ČLÁNEK:
Petrochemický holding Unipetrol nasadil od počátku roku vysoké tempo. Čtvrtletní zisk přes 1,5 miliardy
korun je dvojnásobný oproti loňskému prvnímu čtvrtletí. Pokud by firma v tempu vydržela, šestimiliardový letošní zisk by předčil loňský výsledek čtyřnásobně. Ředitel Unipetrolu Francois Vleugels ale takové propočty neuznává: »Celkový roční výsledek rozhodně nebude čtyřnásobkem prvního čtvrtletí. Jednak se nedají odhadnout ceny ropy a marže rafinerií, jednak na podzim plánujeme několikatýdenní odstávky klíčových
podniků skupiny,« upozorňuje.
Odstávky začnou v září
Unipetrol zaměstnává kolem šesti tisíc lidí. Po prodeji firem Spolana a Kaučuk (bude dokončen v létě) tvoří skupinu podniky Unipetrol Rafinérie, Paramo, Benzina, Chemopetrol, většinový podíl drží také v České Rafinérské. Tahounem je Chemopetrol. Na celkovém zisku se podílí hlavní měrou, vykázal 1,1 miliardy korun. Kvůli nezbytné údržbě ale budou jeho výrobní jednotky až na šest týdnů odstaveny. Osmitýdenní výluku plánuje i Česká Rafinérská, s nejvýše třemi týdny počítá Paramo. Veškeré odstávky se uskuteční během září a října. »Určitě to poznamená letošní výsledky, ale využijeme odstávky i ke zvýšení výrobních kapacit, a to se bohatě vyplatí do budoucna, « tvrdí finanční ředitel Unipetrolu Petr Sosík.
Spory s Agrofertem
Unipetrol musí letos vyřešit také některé majetkové spory. Z doby jeho privatizace se táhne například kauza podniku Agrobohemie, o který se přetahuje s podnikatelem Andrejem Babišem, majitelem holdingu Agrofert.
»Soud nařídil, abychom předložili návrh řešení do konce května. Hledáme intenzivně cesty k dohodě, « uvedl Vleugels. Podrobnosti zatím nesděluje ani on, ani Babiš. Klíčový spor s Agrofertem o desítky miliard korun vede s Agrofertem také polský PKN Orlen, majoritní vlastník Unipetrolu. Bývalé vedení Orlenu slíbilo grofertu, že mu část podniků Unipetrolu odprodá. Noví manažeři ale dohodu nesplnili. Tato kauza však k rozuzlení
zatím nespěje.
PKN Orlen zaskočil požár
Zatímco Unipetrol šlape na plné obrátky, mateřský PKN Orlen včera analytiky překvapil obrovským propadem zisku. Jedna z největších středoevropských firem v prvním čtvrtletí vykázala zisk jen 49,2 milionu zlotých (v přepočtu asi 370 milionů Kč). Stejné období před rokem přitom přineslo Orlenu zisk téměř 350 milionů zlotých.
Analytici podle agentury Reuters původně počítali s tím, že za první čtvtrtletí letos Orlen vydělá aspoň 310 milionů zlotých. Ale polský koncern se stále ještě nedostal z potíží kvůli říjnovému požáru v litevské rafinerii Mažeikiu. Tu koupil loni a letos ji začal do svých výsledků zahrnovat. Strategie PKN v Česku se však podle šéfa firmy Piotra Kownackého nemění. »Tuto dlouhodobou investici chceme rozvíjet,« uvedl. Dodal, že Unipetrol chce zvýšit svůj podíl v České Rafinérské, kde drží 51 procent a má předkupní právo na další akcie. Pokud jde
o Mažeikiu, měla by podle něj už koncem roku vytvářet zisk.
Zisk Unipetrolu a jeho hlavních podniků
(v miliardách korun, vždy v prvním čtvrtletí)
společnost 2006 2007 změna (v %)
Chemopetrol 0,89 1,07 20
Benzina -0,21 0,004 98
Česká Rafinérská 0,09 0,06 -31
Kaučuk 0,21 0,4 90
Skupina Unipetrol 0,79 1,56 99
ID: HN0705161902
ZDROJ: UNIPETROL
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist