EX_070517_08r200.jpgFoto: archiv Exportéra

Sharip Omarov je ve své zemi slavný hudebník a zasloužilý fotbalový trenér Republiky Kazachstán. V politice je však neméně úspěšný. Dekádu byl poslancem parlamentu, zastával řadu funkcí a za svou práci sklidil šest státních vyznamenání. Po dvou letech života v Praze tento mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Kazašské republiky v ČR říká: "Naše vztahy nabírají dynamiku. Musíme je však dále povzbuzovat". Sharipa Omarova jsme se zeptali na to, jaké vidí možnosti obchodu a investic a jaké akce mohou naši podnikatelé očekávat k podpoře vzájemných vztahů.


Exportér: Jak hodnotíte obchodní a vůbec politicko-ekonomické vztahy mezi Kazachstánem a ČR. Kde vidíte možnosti jejich zlepšení a jaké obchodní a investiční možnosti podle vás otevírá Kazachstán pro české firmy?

V posledních letech kazašsko-české vztahy dostávají dynamičtější podobu a spolupráce vstupuje do nové fáze. Česká republika se stává stále významnějším obchodně-ekonomickým partnerem a vzájemný obchodní obrat se stabilně zvyšuje. Jen v roce 2004 dosáhnul 140 milionů USD, o rok později 230 milionů a vloni kolem 450 milionů USD. Dynamika růstu představovala 40 až 45 procent.

Pokud se podíváme na hlavní vývozní komodity Kazachstánu, tak pochází z tepelně-energetického odvětví. Hlavní komodity českého exportu do Kazachstánu jsou stroje, zařízení, kotle, aparatury, mechanické nástroje, elektrotechnická zařízení.

Mezi českými firmami je patrný zájem o projekty, které jsou zaměřeny na diverzifikaci kazachstánské ekonomiky. Pro vzájemné podnikatelské aktivity tu totiž existuje několik dobrých předpokladů. Roli zde hraje faktor bohatých nalezišť surovin, mohutná průmyslová základna, kvalifikovaná pracovní síla a výhodná geopolitická poloha Kazachstánu a také ČR. Objevily se i nové faktory, jako je členství vaší země v Evropské unii a vstup Kazachstánu do regionálních integračních seskupení.

V otázkách budování mnohostranné obchodně ekonomické spolupráce nás čeští partneři podporují v procesu vstupu do WTO. Česká strana správně vychází z pozice, že vstup do WTO urychlí proces integrace Kazachstánu do světové ekonomiky a díky tomu se též prohloubí obchodně ekonomické vztahy s Českem.

Obrátky nabírá investiční činnost českých firem. V současné chvíli je v Kazachstánu zaregistrováno kolem 70 podniků s českým kapitálem a akreditováno kolem dvou desítek zastoupení vašich společností.

Hlavní směr ekonomické spolupráce vidím přitom v tepelně-energetickém sektoru, za druhé ve strojírenství a za třetí v cestovním ruchu.

Pokud se podíváme na energetický sektor, na významu získává koordinace s Prahou při zajištění energetické bezpečnosti Evropy. Řeč je o diverzifikaci cest dodávek surovin, mimo jiné i o dodávkách kazachstánských surovin do centrální a západní Evropy různými cestami. Jednou z nich je linie Oděsa - Brody - Gdaňsk a tranzit do ČR. Máme zájem o společnou účast na projektu integrace ropovodů Družba a Adria.

V průběhu schůzek, které se uskutečnily vloni mezi kazachstánským ministrem energetiky a ministrem průmyslu s vedením společnosti Škodaexport, se projednávaly perspektivy spolupráce v oblasti výstavby a rekonstrukce tepelných a hydroenergetických zařízení v naší zemi a možnosti dodávek kompletního zařízení pro ropovody a plynovody. Společnost Škodaexport, která realizuje dodávky tepelných a vodních elektráren na klíč, je připravena spolupracovat v přípravě finančního schématu projektu. Projevila již zájem o investice do projektu výstavby tepelné elektrárny a plynoturbínové stanice v Akťjubinské oblasti.

Ve strojírenství nejperspektivnějšími projekty mohou být dodávky vagonů a zařízení pro budované metro v Almaty, tramvají do Astany, vytvoření společného podniku na výrobu trolejbusů či realizace projektů ve vojensko-technické sféře, které se týkají modernizace kazachstánské vojenské techniky. Pro tyto projekty se předpokládá účast českých specialistů a technologií.

Předloni podnik Azia-Avto ve městě Usť-Kamenogorsk společně se Škoda Auto spustil výrobu automobilů Škoda Octavia. Vyrobeno bylo kolem pěti tisíc vozidel této značky. Čeští partneři jsou spokojeni se stavem věcí a s našimi specialisty plánují vyrábět již v blízké budoucnosti 30 tisíc aut ročně s perspektivou zvýšení produkce na 75 tisíc vozidel ročně.

V turistice jsou prioritními úkoly realizace společných infrastrukturních projektů, budování velkých turistických komplexů i příprava specialistů různých profilů v oblasti cestovního ruchu.


Exportér: Součástí vztahů jsou i dohody na podporu vzájemného byznysu. Jaké smlouvy byly podepsány a jaké se chystají?

Současná fungující smluvněprávní základna našich obchodně-ekonomických vztahů představuje kolem desítky dohod, a to jak o ekonomické, vědeckotechnické a průmyslové spolupráci, tak i o podpoře a vzájemné ochraně investic, o zamezení dvojího zdanění, o mezinárodních automobilových převozech. V přípravě je dohoda o spolupráci v oblasti turismu, protokol ke Konvenci o odstranění dvojího zdanění a smlouva o spolupráci v oblasti vzdělání a vědy.


Exportér: Vztahy se posilují návštěvami politiků a zástupců ministerstev a hlavně výsledky. Jak hodnotíte intenzitu diplomatických styků mezi oběma zeměmi. Jaké návštěvy jsou plánovány do budoucna? Kdy přijede do Prahy prezident Nazarbajev?

Musím poznamenat, že letošní rok je ve znamení rozvoje meziparlamentních vztahů. Poměrně dynamicky probíhají návštěvy a kontakty mezi vedoucími zástupci parlamentních komor. Jen v průběhu letošního roku se uskutečnily dvě návštěvy Mažilisu (poslanecká sněmovna - pozn. red.) a senátu parlamentu Republiky Kazachstán do ČR a návštěva zástupců poslanecké sněmovny ČR do Kazachstánu.

Velmi důležitá byla návštěva prezidenta ČR Václava Klause v naší zemi v roce 2004. Dala impulz rozvoji dvoustranných vztahů a položila začátek osobních vztahů hlav dvou států. Reci-proční návštěva prezidenta Nursultana Nazarbajeva do ČR byla naplánována na loňský květen. Ovšem vzhledem k parlamentním volbám a táhnoucímu se vytváření vlády byl termín přenesen na pozdější dobu. Nyní se mezi oběma stranami dojednává jako termín letošní podzim.

Chystaná návštěva bude přitom vůbec první v historii kazachstánsko-českých diplomatických vztahů.

Vzhledem k členství ČR v Evropské unii a v mezinárodních strukturách, jako je OBSE, NATO či WTO, má pro nás podpora Prahy v mezinárodních iniciativách Kazachstánu značný význam. Česko je pro Kazachstán perspektivní partner v regionu centrální a východní Evropy, zatím se ale potenciál spolupráce nevyužívá v plné míře. Analýza objemu a struktury obchodního obratu ukazuje na možnost jeho zvýšení, zejména cestou diverzifikace.

Spolupráci v různých oblastech může napomoci aktivizace kontaktů na mezivládní a meziparlamentní úrovni. Impulzem k tomu může být právě návštěva prezidenta Kazachstánu.

V průběhu setkání prezidenta Nazarbajeva s vedením vaší země se očekává jednání o perspektivách spolupráce zejména v obchodněekonomické sféře. Vzhledem k dynamickému růstu ekonomiky Kazachstánu a jeho vedoucí pozici mezi středoasijskými zeměmi a značnému potenciálu energetického sektoru bude jedním z hlavních témat rozhovorů i rozvoj partnerství v energetickém sektoru.

Kazachstán je připraven vstupovat na cizí trhy. Spolu s otázkami příchodu českého kapitálu do Kazachstánu se bude jednat i o možnostech kazachstánských investic v ČR. Přirozeně, že v zájmu ČR jsou euroasijské tranzitně-dopravní trasy procházející Kazachstánem.


Exportér: Jaká je podle vás image ČR v Kazachstánu? O popularitě ČR svědčí i návštěvnost Karlových Var a Prahy ze strany Kazachů.

Musím otevřeně říci, že pro nás Kazachstánce je Česko, díky vašim lázním, jednou z nejpopulárnějších destinací Evropy. Naši turisté jsou nadšeni kulturními památkami, včetně dvanácti měst, které jsou na seznamu UNESCO.

Naším cílem je rozšířit turistické a kulturní vazby, proto byla 1. května zahájena přímá letecká doprava mezi Prahou a Almaty. Zahájení letů odpovídá na rostoucí zájem kazachstánských turistů a na jejich potřebu odpočívat v nejlepších sanatoriích světa, především v Karlových Varech a v Mariánských Lázních. n

Politik duší, srdcem hudebník

V Kazachstánu ho zná každý. Při setkání s ním se lidé otáčejí a uznale pokyvují hlavou. Sharip Omarov, mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Kazašské republiky v ČR, je totiž jedním ze zakladatelů a členů populární hudební skupiny Dos Mukasan. A to skupina začínala s ubohými nástroji na celině a později s vyrobenými zesilovači. Její syrová a přímá hudba s příměsí národního citu byla obrovským překvapením a sklízela na pódiích tehdejšího Sovětského svazu vysoká ocenění. "Kazachstánští Beatles" vyvolávají nadšení i nyní, krátce před 40. výročím svého založení. Její původní členové, nyní akademici, doktoři věd, šéf kosmické agentury či rektor polytechnické univerzity, kterou hráči absolvovali, se v srpnu sejdou a zahrají dva koncerty. S baskytarou v ruce bude na pódiu i Sharip Omarov.