Překvapivě a rychle vyměnit šéfa velkého koncernu, jako tomu bylo nedávno například v případě koncernu Siemens, není očividně v Evropě žádná výjimka. Podle studie poradenské firmy Booz Allen Hamilton přibývá rok od roku šéfů, kteří musí svůj post opustit. V Evropě jich vloni o post přišlo 15 procent.
Kromě Klause Kleinfelda ze Siemensu patří mezi známé případy například Bernd Pischetsrieder, který musel vloni nečekaně odejít z největší evropské automobilky Volkswagen, či Kai-Uwe Ricke, který rychle zmizel z vedení Deutsche Telekom. V Německu loni přišlo o práci téměř 11 procent výkonných ředitelů.
Booz Allen Hamilton změny v managementu a jejich důvody zkoumá pravidelně každý rok, dotazuje se přitom 2500 firem na celém světě.
Studie navíc dokládá, že manažeři, jejichž práce nenese kýžené výsledky, musí z postu odcházet dříve, než tomu bylo dříve. Mezi lety 1996 a 2006 tempo propouštění zvýšilo o 59 procent.
"Nátlak na dobrý výkon neustále roste, a to především na manažery v Německu," míní Klaus-Dieter Gushurst, senior partner u Booz Allen Hamilton.
Své tvrzení dokládá průměrnou délkou výkonu funkce, která se v německy mluvících zemích snižuje. V roce 2007 činila doba strávená ve funkci šéfa 5,7 roku, což je nejméně od roku 1998.
Jedním z důvodů je sice fakt, že si stále více "obětí" žádá velká vlna fúzí a akvizic mezi firmami, na druhou stranu ale stále větší tlak přichází ze strany dozorčí rady.
"Pravidla týkající se správy a řízení společnosti (corporate governance) jsou užívána stále více, což mění také vedoucí strukturu firem," míní Gushurst. Vztah mezi výkonnými řediteli, členy dozorčí rady a investory se podle něj výrazně změnily a staly se i více konfliktní.
Tento závěr vyplývá i ze studie - zatímco v roce 1995 své místo kvůli viditelným neshodám s dozorčí radou opustila pouze dvě procenta manažerů, bylo to v roce minulém již 22 procent. Příkladem může být právě odchod Pischetsriedera z VW, který byl vyvrcholením konfliktu se šéfem dozorčí rady, Ferdinandem Piechem.
Jistý podíl na zvýšené fluktuaci šéfů ale mají i nové typy investorů jako například hedgeové fondy nebo investoři finanční.
Ti nejenže vyvíjejí nátlak na vrcholový management, ale zároveň pro sebe často žádají i posty v dozorčí radě firem a chtějí se podílet na strategických rozhodnutích koncernů. To bylo osudové například pro Rickeho z Telekomu. O jeho odchod se v listopadu minulého roku silně zasadila investorská společnost Blackstone.
Práci výkonných ředitelů ale podle Gushursta ztěžuje také rostoucí počet nejrůznějších mezinárodních standardů, které jejich firmy musí dodržovat, a různé regulace.
"Manažeři tak do své práce musí více zahrnout i investory, spolupracovníky nebo i politiky," říká. Do budoucna podle něj navíc bude růst i význam spolupráce šéfa představenstva s dozorčí radou, které nejenže bude muset předkládat své strategické představy, ale zároveň radu zapojit již do jejich plánování.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist