Mělník 
Snímek: CZECH TOURISM (MĚLNÍK)

Vyplout můžete na gumovém člunu po Berounce, vltavském přítoku, ze známého Karlštejna. Tamní vinice díky dobrým posledním letům rodí dobré víno, a tak k Modřanské vinici ležící pod soutokem Berounky s Vltavou, viditelné už zdaleka na levobřežním svahu, můžete dojet příjemně osvěženi třeba karlštejnským Muškátem moravským. Pozor však na říční policii. Ani za kormidlem totiž není konzumace alkoholu tolerována.
Je dobré pořídit si na internetu podrobné plavební mapy. Vidíte, jak se vám pěkně odečítají kilometry. Pro případ náhlé dezorientace si můžete pořídit i satelitní navigační zařízení a hloubkoměr, varující před zrádnými mělčinami a potupným ztroskotáním. Nenechte se v centru Prahy zlákat Kampa Parkem ani jinými pobřežními restauracemi a sáhněte raději do vlastních zásob. Nevěnujte pozornost ani řevu šelem z trojské zoo a kochejte se nádherně rekonstruovanou Trojskou vinicí a scenérií skalnatých útesů. Hned za hranicemi Prahy si můžete vyjednat návštěvu u známého roztockého vinaře Luďka Švancara. Potom po nádherně meandrující řece doplujete do Máslovic. Ve vinném sklepě Výzkumného ústavu včelařského můžete ochutnat nejenom místní víno, ale i medovinu. V hořínském kanále vyjedete ze zátočiny a přímo proti lodní přídi se zaleskne mělnický zámek na viničním vršku. To už jste na vltavském kilometru 0 a 155 metrů nad mořem. Z Prahy jste sestoupali přes 7 plavebních komor o 40 metrů a upluli 60 kilometrů. Zde je třeba ochutnat alespoň vína ze zámeckého vinařství od Bettiny Lobkowiczové a Viléma Krause, toho jména třetího (viz ochutnávku).

Roudnice a Žernoseky
Pod Mělníkem zapláčete nad zanedbanými vinicemi v Dolních Beřkovicích a při pohledu na poničené vinice a opuštěné vinařské domky v Liběchově. Ovšem vše vám vynahradí Sovice, kde jsou nejlepší roudnické vinohrady. Zakotvíte přímo pod zámkem v Roudnici nad Labem, a pokud se domluvíte se známým tvůrcem lobkowiczkých roudnických zámeckých vín Podhrábským, můžete obdivovat rozlehlá sklepení, kde se rodí nejlepší česká červená vína. Ochutnat můžete i vína z nejlepších vinic na zmíněném Sovinci. Roudnická Frankovka a Rulandské modré nemají v českých oblastech konkurenci.
A vzhůru dál dolů po proudu. Před vámi jsou Litoměřice s velmi zajímavými víny z vinic na Radobýlu. Odtud už je to jenom kousek k nádherné Portě Bohemice a vyhlášeným žernoseckým vinicím Velká a Malá Vendula, které patří k nejsevernějším na evropském kontinentě. Ve zdejším vinařství Františka Kupsy se můžete ubytovat a v jeho sklepě ochutnat jedinečná žernosecká bílá vína. Jeho Muškát moravský (viz ochutnávku) je lepší než většina moravských, o Ryzlinku rýnském z tratě Pod Lovošem ani nemluvě. Jste o 54 metrů níže, než je Praha.
Pohledy na krajinu i lidská sídla, která z vody objevíte, jsou bohužel pro většinu lidí zcela neznámé, i když kolem nich denně jezdí. Odstup z vodní hladiny umožňuje zcela netušené pohledy a přináší nové zážitky. Teprve z hladiny řeky může poutník ocenit krásu vinohradů a velebnost člověkem po staletí obdělávané krajiny. Když vidíte, kde se zrodila vína, která ochutnáváte, je požitek z nich znásoben.

Libor Ševčík
libor.sevcik@economia.cz

Ochutnávka
Mopr 2005 - Kabinetní Porta Bohemica
Vinařská oblast Čechy
Podoblast: Litoměřická
Vinařská obec: Žernoseky
Charakteristika: příkladná ukázka vína z odrůdy Muškát moravský. Vínu dominuje nejenom výrazná vůně, ale má i příjemnou mineralitu, svěžest a persistenci. Výrobce zachovává původní název novošlechtěnce Mopr.
Výrobce: Žernosecké vinařství

Rulandské modré 2006 - Labín (růžové)
České zemské víno
Česká vinařská oblast
Charakteristika: víno s lehounkými růžovými tóny, dobře vychlazené je příjemně svěží a dobře pitelné, pokud zteplá, zvýrazní se v něm vyšší obsah alkoholu.
Výrobce: Mělnické vinařství Kraus