Zajímají vás ceny paliv při cestě na dovolenou k moři? Vězte, že to není to jediné, co potřebujete k autoturistice vědět. Počítejte i s dálniční známkou, mýtným, a pokud je trasa delší než pár stovek kilometrů, je dobré také pamatovat na ceny hotelů, v nichž přespíte.

Pro destinace, jako jsou Bulharsko a Chorvatsko, je autoturistika typická. Třeba cesta do Dubrovníku trvá zhruba patnáct hodin. Trasa je dlouhá téměř třináct set kilometrů. Díky dálnicím není problém ji překlenout. Pro řidiče, jejichž auto má spotřebu pod deset litrů na sto kilometrů, se cesta do Dubrovníku, z hlediska spotřeby paliv, vyplatí. Během této cesty spálí více než sto litrů benzinu. Pokud bude chtít řidič přenocovat v jednom z hotelů na cestě do Dubrovníku, zaplatí za jednu noc v průměru třicet eur, to jest kolem 900 korun. Ceny hotelů se v Chorvatsku pohybují od deseti do padesáti eur, tedy až 1500 korun. Zahrnují různé služby včetně snídaní či večeří. Otevřeny bývají non-stop a jejich majitelé ovládají angličtinu, někde i češtinu.

Cesta bez kanystrů

Tankování během cesty není problém. Chorvatské "benzinky" jsou na každé dálnici v rozmezí několika desítek kilometrů. I cenový rozdíl je oproti České republice nepatrný. Natural 95, který tankuje většina českých řidičů, stojí kolem Dubrovníku mírně přes jedno euro, což je třicet korun za litr. Čeští řidiči mohou nechat těžké kanystry s benzinem doma. "Využívají je snad akorát řidiči, kteří jezdí mimo dosah větších komunikací s bezinkami," říká Petra Panenková z Ústředního automotoklubu.

Řidiči musí ještě počítat s náklady na mýtné. Při cestě do Chorvatska se platí mýtné v Rakousku, které stojí sedm eur, ve Slovinsku necelé euro a na Chorvatských dálnicích kolem pěti eur na zhruba sto kilometrů. Celková částka za cestu vlastním autem z Prahy do Dubrovníku a zpět vyjde na 10 tisíc korun. Záleží přitom, na kolik lidí v autě se rozpočítává.

Jen pro příklad - kdo upřednostní pohodlí dvouhodinového letu, zaplatí za obousměrnou letenku z Prahy do Dubrovníku minimálně o 1500 víc, a to v případě, že si ji zarezervuje dva měsíce předem. Do ceny letenek jsou zahrnuty i letištní poplatky a většina cestovek si za změny odletů účtuje kolem tří set korun. Je nutné počítat s tím, že letenky na poslední chvíli budou ale ještě dražší.

Pokud cestujete automobilem se spotřebou pod deset litrů na sto kilometrů do Bulharska, vyjdou vás platby za benzin podobně jako v případě Chorvatska. Z Prahy do Varny v Bulharsku je to skoro 1700 kilometrů. Řidič zaplatí cestou autem do tohoto letoviska přes tři a půl tisíce korun. Ceny pohonných hmot zde nejsou o moc větší než v České republice. Cena za Natural 95 se pohybuje kolem dvou leva za litr, což je v přepočtu skoro třicet korun a řidič na cestě do Varny bude do auta o spotřebě devíti litrů na sto kilometrů tankovat až čtyřikrát, v případě spotřeby 8,5 litrů na sto kilometrů.

Na Slovensku je potřeba mít pouze dálniční známku, týdenní stojí 150 korun. Cena benzinu se pohybuje kolem 38 slovenských korun (kolem 32 Kč). Bez poplatků lze brázdit německé dálnice. Natural 95 stojí v Německu něco málo přes euro za litr, kolem třiceti korun.

Do Chorvatska autovlakem

Do některých evropských zemí můžete s vaším autem vycestovat, aniž byste se museli starat o řízení. Cestu do slovenských Košic, Popradu nebo chorvatského Splitu můžete absolvovat v pohodlí vlakové soupravy Českých drah, zatímco vaše auto se veze o několik vagonů dále s vámi.

Příkladem je Jadranský expres, který do Chorvatska jezdí po většinu léta. Cesta tam trvá necelých dvacet čtyři hodin. Čtyři lidé za cestu zaplatí 1078 korun na osobu. Příplatek za osobní automobil činí 1611 korun. Pro čtyřčlennou skupinu tak cesta z Prahy do Splitu vyjde na necelých šest tisíc korun. Se svým autem ale ušetříte za poplatky autopůjčovně. Ostatní dva slovenské spoje jezdí po celý rok.

Takové služby by rády zavedly i soukromé drážní společnosti, "Byli bychom sami proti sobě, kdybychom o to neusilovali," doplňuje Jiří Mužík ze Sdružení železničních společností, které soukromé dopravce seskupuje. Zatím však nedostali povolení.

Kolik spotřebujete benzínu a kolik za něj zaplatíte

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist