Tuzemské firmy i domácnosti se naučily žít na dluh. Tempo, jímž se zvyšuje objem bankovních úvěrů, se loni podle včerejší zprávy České národní banky ve srovnání s rokem 2005 zrychlilo téměř o 20 procent. Domácnosti si u peněžních ústavů půjčily dokonce o 30 procent více a nyní jim dluží přes 600 miliard korun.

Centrální banka je ale v klidu. "Rostoucí zadlužení obyvatelstva nepředstavuje z pohledu finančního sektoru významný problém. Zdejší domácnosti nelze považovat za předlužené," prohlásil člen bankovní rady ČNB Robert Holman.

Podle něj dluhy českých rodin zatím odpovídají necelé pětině hrubého domácího produktu, zatímco průměr patnácti západoevropských členů Evropské unie přesahuje 60 procent.

Podíl špatných úvěrů klesl

Protože si domácnosti půjčují rychlejším tempem než firmy, jejich podíl na celkových bankovních úvěrech stále roste. Podle ČNB nyní představuje kolem 35 procent všech úvěrů, což je ve srovnání s rokem 2000 zhruba čtyřnásobný ukazatel.

Peněžní ústavy, tvrdě mezi sebou zápolící o klienty, jsou ovšem spokojeny. "Úvěry jsou nadále hlavní hybnou silou celkových bankovních aktiv," konstatuje včerejší analytická zpráva ČNB.

Ta si rovněž pochvaluje, že úvěrů, jejichž splácení je ohroženo, bylo loni poprvé méně než tři procenta. Je to však výrazně ovlivněno skutečností, že z celkových závazků domácností (584 miliard korun koncem letošního dubna) připadá skoro 70 procent na málo rizikové hypotéky.

Určité riziko pro finanční stabilitu české ekonomiky ale představují spotřebitelské úvěry na nákup zboží a služeb včetně rekreačních pobytů. Na nich Češi nyní podle posledních údajů dluží skoro 117 miliard korun v bankách a dalších více než 100 miliard splátkovým společnostem.

Z pohledu finanční stability je podle zprávy ČNB důležité, že se nadále zadlužují hlavně domácnosti s vysokými příjmy. "Současně ale dlouhodobě rostou i dluhy rodin s nízkými příjmy. Řada z nich by v případě ztráty zaměstnání nebo nemoci hlavního živitele nebyla schopna splácet své závazky," upozornil Holman.

Opět přibylo exekucí

Podle Vojtěcha Bendy, analytika společnosti ING Wholesale Banking, podíl spotřebitelských úvěrů, jejichž splácení komerční ústavy hodnotí jako ohrožené, během několika uplynulých měsíců vzrostl ze zhruba deseti na více než třináct procent.

To, že se stále více domácností dostává do "dluhové pasti", potvrzuje i včerejší zpráva ČNB. Upozorňuje, že s rostoucím zadlužováním přibývá rodin, které nejsou schopny úvěry splácet a na jejich dveře pak zaklepe exekutor. V roce 2004 bylo nařízeno 155 tisíc exekucí, loni už 309 tisíc, zhruba o 10 procent více než předloni.

Především domácnostem s nízkými příjmy dluhy ještě "ztěžknou", pokud ČNB půjde v nadcházejících měsících se sazbami nahoru. Včera se pro to podle agentury ČTK vyslovil člen bankovní rady ČNB Vladimír Tomšík, který považuje úrokové sazby vzhledem k rychlému hospodářskému růstu a nebezpečí inflace za příliš nízké. Například Robert Holman ale naopak soudí, že v Česku bude pokračovat "neinflační růst".

Dluhy a úspory českých domácností