Žloutenku, břišní tyfus, choleru, žlutou zimnici, klíšťovou encefalitidu - i takové nemoci si můžete přivézt z exotické dovolené. "Důležité je začít očkování řešit včas, nejlépe už dva až tři měsíce před odjezdem," podotýká Ilona Kochová, vedoucí očkovacího střediska pražské pobočky Zdravotního ústavu Středočeského kraje. V případě, že si cestovatel koupí zájezd na poslední chvíli, měl by kontaktovat očkovací centra co nejdříve.
Očkování na jednu exotickou chorobu přijde na několik stovek. V případě, že se necháte očkovat pro jistotu na více nemocí, můžete zaplatit i kolem pěti tisíc. Ne u všech vakcín však musíte platit celou částku. Povinné očkování dětí hrazené státem se týká tetanu, dětské obrny, záškrtu, černého kašle, tuberkulózy, spalniček, příušnic a zarděnek i jinak velmi drahé hepatitidy typu B.
Dospělí si většinu očkování hradí sami. Mohou však využívat slev nebo speciálních akcí, například Žlutých dnů, kdy se poskytuje sleva na očkování proti žloutenkám.
S částí ceny očkování může pomoci zdravotní pojišťovna. Například Všeobecná zdravotní přispívá po aplikaci třech dávek na klíšťovou encefalitidu dětem do 19 let až čtyřmi stovkami. Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra obecně nabízí na očkování příspěvek 500 korun. Oborová zdravotní pojišťovna poskytuje dětem do 19 let tisíc korun na očkovací látky nehrazené z veřejného pojištění. Dospělí mohou využít příspěvku ve výši 450 až dva tisíce korun za rok.
Riziková místa a očkování
Při běžném cestování po vyspělých zemích většinou není vakcinace nutná. Problémy vznikají spíše v exotických krajích. Nejnebezpečnější jsou v tomto směru rovníková Afrika, Jižní Amerika a jihovýchodní Asie, především Thajsko, Laos a Barma nebo Indie.
"Záleží však na tom, jak člověk cestuje a v jakém prostředí se v cizí zemi pohybuje," říká Jan Rutsch, odborný lékař cestovní medicíny. Žloutenkou se lze nakazit i v tuzemsku. A naopak, i v zemích třetího světa může být poměrně bezpečně. Jet do Keni bylo před patnácti lety šílenstvím, a dnes tam jsou nejluxusnější hotely s vlastními vodárnami, klimatizací i hotelovým lékařem. Obchodník, který přiletí pouze na jednání a neopustí hotel, podstupuje minimální riziko nákazy. To se zvyšuje při poznávání místní kultury "zevnitř".
Jaké očkování je dobré před cestou podstoupit? Jedete-li do států střední Afriky a Jižní Ameriky, musíte se nechat očkovat proti žluté zimnici. Při cestách do arabské Mekky je povinná vakcinace proti meningokové meningitidě.
"Základní je pak očkování proti žloutence A a B, doporučujeme jej i při cestování po Evropě," informuje Ilona Kochová. "Když lidé nejedou s cestovkou, je na místě očkování na břišní tyfus." Měli by si zkontrolovat také očkování proti tetanu, které hradí stát. A ne každý si po deseti či patnácti letech bez vyzvání lékaře na očkování vzpomene. Dále se očkuje proti vzteklině, choleře a klíšťové encefalitidě. Lidé by neměli zapomínat na přeočkování proti záškrtu a dětské obrně.
Cestovatel by se měl informovat, zda v navštívené oblasti není riziko malárie, proti které sice neexistuje očkování, ale dá se jí předcházet užíváním léků - antimalarik - před cestou, během ní i po příjezdu domů. Očkování se doporučuje turistům podle oblasti, kterou navštíví, roční doby, délky pobytu.
Proti čemu se chránit
Jak tedy před cestou zjistit, proti čemu se dát očkovat? Poradenské služby poskytují zdravotní ústavy (čtrnáct centrálních pro každý kraj se svými pobočkami), centra cestovní medicíny, centra pro očkování do zahraničí. Pozor, ne každý praktický lékař je odborníkem na očkování do zahraničí!
Informace o nebezpečí nákazy a požadavcích na očkování v různých zemích lze najít kupříkladu na stránkách Světové zdravotnické organizace nebo v češtině na serveru www.vakciny.net.
Jaké nemoci si ze zahraničí vlastně přivážíme? "Malárie je jen špičkou ledovce," tvrdí Jan Rutsch. Nejčastějšími infekčními nemocemi jsou průjmy, respirační nákazy, angíny, záněty ledvin a žlučníku a podobně. Z nemocí, proti kterým lze očkovat, se nejčastěji importuje žloutenka typu A.
"Žádné očkování ale nechrání stoprocentně," upozorňuje Ilona Kochová. K poměrně spolehlivým očkováním patří hepatitida, kde je účinnost až 98 procent. Hůře je na tom cholera nebo břišní tyfus se 70 procenty.
Tabulka
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist