Martin Liberda je manažerem čtyř společností. Zabývá se hlavně poradenstvím, marketingem, založil chráněnou dílnu a má spoustu dalších aktivit. Všechny své společnosti koupil jako ready-made, tedy jako firmy na klíč u agentury Chamr & Partners.
"Kdybych je měl zakládat sám, tápal bych, trvalo by to dva měsíce a měl bych s tím spoustu starostí. Takhle jsem ve středu zavolal specialistům a druhý den jsem měl hotovou společnost," vysvětluje Martin Liberda. "Razím heslo, že by člověk měl dělat to, čemu rozumí, a co neumí, má nechat profesionálům. Šetří tím čas," dodává.
Ready-made společnosti tvoří asi pět až deset procent celkového počtu v Česku založených společností. Jsou alternativou pro ty, kteří chtějí podnikat a neradi obíhají úřady, právníky a notáře.
Jak to funguje?
Ready-made jsou firmy zapsané do obchodního rejstříku pouze proto, aby byly prodány někomu dalšímu. Mají přidělené identifikační číslo, splacený základní kapitál, nepodnikají, nemají žádné závazky ani předmět činnosti. Jsou jimi buď společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti.
"Největší výhodou tohoto produktu je rychlost. Firma se dá prodat ze dne na den a nový jednatel může podnik okamžitě zastupovat," říká Tomáš Chrobák z firmy Společnosti online, která se prodejem ready-made zabývá.
Kupující chtějí starší firmy
Cena závisí především na právní formě a stáří firmy. Společnosti s ručením omezeným stojí od 35 tisíc korun výše, akciové společnosti pořídíte od 90 do 180 tisíc.
Hodnota společností každý rok vždy o několik tisíc narůstá. Děje se tak hlavně proto, že zprostředkovatelská společnost musí vyřídit všechnu agendu spojenou s uzavřením daňových přiznání. A to i přesto, že ready-made nijak nepodniká.
Někteří podnikatelé starší společnosti vyhledávají. I když tyto podniky existují pouze na papíře, obvykle působí seriózněji. Podnikatelé své firmy rádi prezentují dlouhou historií. Navíc několik uzavřených daňových přiznání, přestože "slepých", bývá podmínkou pro získání evropských nebo státních dotací.
Je dobré sledovat internetové stránky zprostředkujících společností, protože ceny ready-made se mohou lišit až o desítky tisíc korun. Některé agentury nabízejí výhodnější ceny věrným klientům.
Za normálních okolností musíte při zakládání společnosti složit základní jmění. U společností s ručením omezeným je to dvě stě tisíc korun a u akciových společností dva miliony. Ready-made společnost už má toto základní jmění splacené zprostředkující firmou. Aby nepřišla o peníze, které do ready-made vložila, z pokladny prodávané společnosti si vybere vklad zpět. Nový majitel získá ready-made s nedoplatkem, který splatí postupně ziskem z podnikání.
Co je nutné připravit
Kdo si chce rychle koupit společnost, měl by na to být dobře připraven. Už při první schůzce je důležité mít vymyšlený název, předmět podnikání, sídlo a osoby, které budou ve statutárních orgánech. Kupující si také musí vzít doklad totožnosti a výpis z trestního rejstříku.
"Doporučujeme dobře si rozmyslet šíři činností tak, aby se všechny předměty podnikání zapsaly už v rámci první valné hromady. Nezapomínejte na poradenskou činnost, marketing a podobně," radí Tomáš Chrobák. V opačném případě byste museli znovu svolávat valnou hromadu.
"Máme klienty, kteří si založí čtyřicet živností, ale ze začátku podnikají jen v některých. Později postupně své živnosti rozšiřují," říká Tomáš Chrobák. Připomíná však, že za každý živnostenský list musí podnikatel zaplatit tisícovku.
Pokud nemá kupující vlastní adresu pro sídlo společnosti, může využít služeb zprostředkovatelské agentury. Ty však řadu ready-made společností zapisují na stejnou adresu. Finanční úřady to nevidí příliš rády.
V zahraničí je to levnější
Společnosti na klíč si dokonce můžete koupit v zahraničí. V rámci Evropské unie neexistuje žádná bariéra. "V některých zemích jsou ready-made společnosti dokonce levnější, protože proces zakládání tam není tak byrokraticky náročný jako v Česku. Příkladem je třeba Velká Británie. Ve Francii nebo v Německu jsou ale ceny hodně podobné," říká Tomáš Chrobák.
V některých zemích, například ve Velké Británii, Německu i ve Spojených státech se ready-made společnosti dají koupit i na dálku, například přes internet nebo telefon. Z Česka si zájemce může bez problémů koupit slovenskou společnost.
Kdo chce ušetřit koupí společnosti v zahraničí, musí počítat s tím, že příjmy v zahraničí a proces uzavírání daňového přiznání bude mnohem složitější.
Kdo jsou klienti
Ready-made společnosti si kupují především čeští podnikatelé, nejvíce developeři či obchodníci s nemovitostmi, právníci a poměrně často cizinci.
Čeští podnikatelé, kteří si kupují ready-made firmy, protože se chtějí vyhnout složité administrativě, tvoří podle Tomáše Chrobáka asi 35 procent jejich klientů. Tuto formu koupě společnosti volí obvykle proto, že potřebují rychle podepisovat smlouvy, účastnit se výběrových řízení nebo dražeb, u nichž hrozí, že proběhnou dříve, než stihnou svou novou společnost založit a zaregistrovat.
Asi 15 procent klientů firmy Tomáše Chrobáka pak tvoří developeři a obchodníci s nemovitostmi. V tomto odvětví je totiž nutné reagovat rychle a tito obchodníci jsou ochotni si za rychlost zaplatit. Někteří developeři zakládají novou firmu na každý projekt zvlášť. Často kupují akciové společnosti, protože nechtějí, aby se vědělo, kdo nemovitost koupil. Akcionáři se totiž nezapisují do obchodního rejstříku a těžko se zjišťuje, kdo je vlastníkem společnosti.
Z třiceti procent si firmy na klíč kupují právníci, kteří je pořizují pro své často zahraniční klienty.
Cizinci tvoří dvacet procent kupujících. Někdy chtějí rozjet vlastní podnikání, ale většinou si pořizují společnost pro nákup nemovitosti. V tomto jsou cizinci stále ještě omezeni zákonem. Nemohou si totiž nemovitost koupit přímo, pokud v Česku nemají trvalý nebo dlouhodobý pobyt či založenou vlastní společnost. Tato pravidla by měla pro lidi z Evropské unie platit v Česku do roku 2009.
Pro cizince je koupě společnosti na klíč zdlouhavější. Musí sehnat všechny dokumenty a často se to neobejde bez návštěvy jejich země.
Tabulka
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist