Měla to být báječná rodinná dovolená u moře, jenže hned první den v zahraničí vám ukradli veškerou hotovost i platební karty. Představa několika dnů strávených v cizině bez prostředků láká jen málokoho. Máte několik možností, jak krizovou situaci vyřešit, levná ale není žádná.

Rychlá, ale drahá služba

Nejrychlejším způsobem vám může peníze doručit specializovaná společnost Western Union. Pakliže máte ve světě někoho, kdo je vám ochoten finančně vypomoci, procedura je velmi jednoduchá.

Přítel, který vám chce poslat peníze, musí navštívit některou z provozoven Western Union (v České republice například na pobočkách České pošty) a tam složit požadovaný obnos.

Aby mohl částku odeslat, musí znát pouze vaše jméno a zemi, v níž se nacházíte. Následně vám sdělí kód operace a místo, na kterém si můžete bankovky vyzvednout.

Při výplatě zaslané částky pak stačí uvést jméno odesílatele, místo a zemi odeslání, očekávanou částku a také zmíněný kód. Peníze můžete vyinkasovat i v případě, že nemáte průkaz totožnosti.

Výhodou tohoto způsobu zaslání peněz je především bezkonkurenční rychlost. Western Union vám totiž požadovaný obnos doručí během několika minut. Nevýhodou této expresní služby jsou naopak poměrně vysoké poplatky.

Pokud klient posílá částku 1000 korun, zaplatí 350 korun (což je minimální poplatek). U částky ve výši deseti tisíc korun je už sazba 850 korun. A když klient posílá 30 tisíc, zaplatí 1450 korun.

Z České republiky je možné převést české koruny a americké dolary. V místě určení se pak vyplácí místní měna či opět dolary nebo eura.

Podstatně levněji vám může známý zaslat peníze prostřednictvím České pošty, a to mezinárodní poštovní poukázkou typu Z/C.

Zaslání desetitisícového obnosu stojí jen 115 korun. Pošta ale tuto službu provozuje jen v některých evropských státech a Vietnamu. Navíc vám nezaručí přesný termín dodání peněz.

V nouzi pomůže také banka

V případě, že nemáte známého, který by byl ochoten vám finančně vypomoci, můžete se obrátit i na svou banku. Ta vám může vystavit náhradní platební kartu či vyplatit hotovost.

Požádat o tyto služby se ale vyplatí pouze tehdy, že jste zcela bez peněz.

Běžný poplatek za vydání náhradní hotovosti (emergency cash) se totiž pohybuje kolem dvou až tří tisíc korun. Pokud budete chtít náhradní platební kartu (emergency card), budete muset zaplatit dokonce kolem čtyř tisíc korun.

Postup je jednoduchý. Stačí zavolat na telefonní číslo, které slouží pro hlášení ztráty či odcizení karty.

"Držitel karty se může případně obrátit přímo na asociace Visa nebo MasterCard, které k nám zašlou faxovou zprávu," říká Tomáš Kopecký z oddělení Externí komunikace ČSOB. Banka pak klientovi do 48 hodin zašle náhradní hotovost či kartu na předem určené místo.

Náhradní kartu ale může získat pouze klient, jemuž odcizili či který ztratil embosovanou kartu Visa nebo MasterCard.

Smůlu mají tedy držitelé karet Visa Electron či Maestro. Emergency Card má navíc omezenou platnost i funkčnost - nemá PIN a nelze s ní vybírat hotovost z bankomatu.

Související