Kdo z Pražanů a vůbec Čechů by neznal Barrandov, kde jsou filmové ateliéry a roste nová, mladá část Prahy? Ti pozornější si jistě všimli, že na skále nad železniční tratí je umístěna pamětní deska na počest francouzského paleontologa (objevitele geologického stadia barrandien) Barranda, který pražské okolí zkoumal v 19. století.
A právě jeho jméno nese bilaterální vědecko-výzkumný program, o němž a o dalších sférách vzájemné francouzsko-české vědecké spolupráce ví hodně Dominique Le Masne, atašé pro vědu a vysoké školy francouzského velvyslanectví v České republice.
Program Barrande je oběma státy financován částkou 200 tisíc eur ročně a už jedenáct let umožňuje padesátce výzkumných týmů každoročně společně pracovat po dobu několika tří- až čtyřtýdenních výměnných pobytů. Týmy se zabývají nejrůznějšími tématy, od srovnávání české a francouzské fonetiky po specifické otázky z oblastí chemie, biologie, fyziky, aerodynamiky a dalších oborů.
Kromě toho existují dohody České akademie věd s CNRS (Národní centrum pro výzkum a vědu, které zaměstnává na 25 000 pracovníků) a INSERM (Národního centra zdraví a lékařského výzkumu). Nejvýznamnější z nich obsahuje dvacet projektů na dva roky. Další se týká Akademie a francouzského INSERM. Jeho ředitel, profesor Bréchot, zavítal nedávno do ČR, aby prodloužil čtyřletou smlouvu mezi laboratoří v Toulouse a 3. lékařskou fakultou v Praze. Šlo o společný výzkum obezity. To je zajímavý projekt, jemuž se věnují doktoři Langin a Štich, kteří zkoumají nejen různé aspekty obezity, ale také stav obyvatelstva v obou zemích, a navrhují řešení nepříliš příznivé situace.
Jiná významná francouzská instituce s 15 000 pracovníky CEA (Komisařství pro atomovou energii), má dohodu s Jaderným ústavem v Řeži, jež se týká výstavby budoucího zkušebního nukleárního reaktoru Jules Horovitz v jihofrancouzském Cadarache. Připravuje se však nová dohoda mezi CEA a AV ČR v oblasti bio- a nanotechnologií.
"Čas od času organizujeme vědecké konference. Ta před dvěma lety se týkala světla a hmoty, za týden uskutečníme konferenci o preventivní archeologii, tj. archeologickém výzkumu budoucích stavenišť. Tím se ve Francii zabývá INRAP s 1 500 pracovníky. Jiná konference se týkala například městské dopravy," říká Dominique Le Masne.
Francouzská strana také nabízí stipendia těm, kteří chtějí získat současně titul magistra v ČR a ve Francii či dosáhnout doktorátu pod tzv. dvojím vedením. V současné době pobírá francouzské stipendium šedesát studentů doktorátu pod dvojím vedením. Je to originální forma, neboť studenti, kteří studují pouze ve Francii, tam obvykle zůstávají. Takto se absolventi vracejí a současně se tím zajišťuje vzájemná budoucí spolupráce. Je to užitečná investice a tuto formu žádná jiná země České republice nenabízí.
Vystudovat francouzskou univerzitu můžete, aniž byste se ve Francii učili. Jedná se o tzv. filiálky frankofonních univerzit v ČR. Na šesti českých univerzitách přednášejí francouzští profesoři, a tudíž studenti mohou dosáhnout francouzské univerzitní hodnosti na úrovni bakaláře, magistra či ještě vyšší.
Existuje francouzsko-český institut řízení, Masarykova univerzita v Brně spolupracuje s univerzitou v Rennes při přípravě pracovníků veřejné správy, na olomoucké univerzitě se zase připravují pod francouzským vedením bakaláři s kvalifikací v oblasti administrativy, ekonomie a sociálních věcí, v Českých Budějovicích jde o bakaláře a magistry v oboru efektivnosti řízení podniků.
Právnická a Filozofická fakulta UK mají obdobnou dohodu s 2. a 3. univerzitou v Paříži. Také pražská ČVUT připravuje automechaniky ve spolupráci s brestskou inženýrskou vysokou školou.
"S vaším ministerstvem školství připravujeme návrh na udělování dvojího titulu, respektive aby vysokoškolský diplom Mastera mohl být podepsán českou a francouzskou univerzitou zároveň (double-master). Ministerstvo se nyní obrátilo na šestadvacet rektorů českých veřejných univerzit, jak by reagovali na takovou možnost, zvláště s nabídkou, že profesory by platila francouzská strana," dodává Dominique Le Masne.
Na oplátku se čeština učí na čtyřech francouzských univerzitách, ale o to se stará naše velvyslanectví v Paříži. V rámci programu ERASMUS letos ve Francii studuje 700 českých studentů a 350 francouzských v České republice. Počtem našich přijatých studentů je Francie na druhém místě - po Německu, kde pobývá asi 1 035 českých studentů. Mnohem méně jich je v Británii, naopak ve Španělsku jejich počet roste, což souvisí s podmínkami přijetí a reciprocity.
Espace CampusFrance v Praze
Jste studenti a rádi byste se dozvěděli více o možnostech studia ve Francii? Chtěli byste strávit rok nebo více na francouzské univerzitě, nastoupit na vysokou školu nebo byste se chtěli pouze poradit o směrování vašich studií? Od 13. června 2007 je pro vás otevřen ve Francouzském institutu v Praze, Štěpánské ulici č. 35 nový prostor vyhrazený informacím o studiu ve Francii, nazvaný Espace CampusFrance. Nabízí zcela novou službu, dosud v Evropě nezavedenou, neboť vás informuje, poradí vám a dokonce vám umožní zápis on-line na francouzské vysoké školy. Tento systém jediné přepážky usnadňuje, koordinuje a urychluje váš postup. K dispozici je rovněž poradce, který vám po předem smluvené schůzce od pondělí do čtvrtka od 14.30 do 18.00 hod pomůže ve výběru.
Hodiny pro veřejnost: od pondělí do čtvrtka od 14.30 do 18.00 na základě ohlášené návštěvy.
Kontakt: Linda Fournier
CampusFrance Česká republika
Štěpánská 35, Prague 1
Tel.: 221 40 10 50, Fax: 221 40 10 51
www.republiquetcheque.campusfrance.org
e-mail : prague@campusfrance.org
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist