Je téměř jisté, co bude prvním úkolem Tonyho Blaira v jeho nové roli mezinárodního zmocněnce pro Blízký východ. Pokud se nepostaví před Bílý dům a nebude trvat na tom, že jeho odpovědností je i budování míru (nikoli jen shánění peněz a budování institucí pro Palestince, jak si myslí Američané), bude velmi rychle vytlačen na samý okraj dění. Blair se nemůže uprostřed zuřícího požáru držet stranou a rozdávat balíčky s humanitární pomocí.
Palestinci zoufale potřebují ekonomický rozvoj a lepší instituce. Ale tyhle cíle ve skutečnosti nelze oddělit od větších - jejich víry v budoucnost a vlastní Palestinský stát. Funkce mírového emisara je extrémně náročná, vyžadující lídra Blairova střihu i umu. Jenže zmocnění ke "všemu-kromě-míru" by bylo pouhým cynickým plýtváním.
To byla bohužel role Blairova předchůdce, bývalého prezidenta Světové banky Jamese Wolfensohna. Málokdo věděl o shánění peněz a budování institucí více než on. Ale tváří v tvář zmraženému mírovému procesu, palestinské občanské válce a americkému prezidentovi nemohl dosáhnout ničeho.
Blairův největší talent tkví v jeho schopnostech nátlakem, lichocením i zahanbováním přimět lidi dělat věci, které by jinak raději nedělali. Měl by mít šanci ten talent použít.
Blair coby britský premiér spolknul národní pýchu a držel tiše krok v Iráku se Spojenými státy. Pokud chce být na Blízkém východě užitečný, musí dát Bushovi jasně najevo, že role mírového vyslance je vyjednat mír.
(Redakční komentář, 1. 7. 2007)
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist