Nejjednodušší způsob připojení, když s sebou na tuzemských cestách zrovna nemáte vhodný mobil, kapesní počítač ani notebook, je vyhledat veřejný internet. Ten obvykle bývá k dispozici na místních úřadech či ve veřejných knihovnách. K základnímu vyřízení pošty tento způsob připojení postačí, a není ani drahý, obvykle stojí minuta zhruba korunu. Někdy ani to ne, mnoho knihoven totiž nabízí internet zdarma, a to díky dotacím z ministerstva kultury, které výdaje spojené s provozem pokrývají. Zásluhou projektu internetizace knihoven se počet veřejných knihoven online přiblížil čtyřem tisícům.

Další možnost připojení představují internetové kavárny. Dnes už ale počítače připojené k internetu najdete třeba i ve fitnessu, letištní hale či u benzinové pumpy. Cena většinou začíná na koruně za minutu surfování.

Jste-li vybaveni notebookem, můžete využít i stále přibývající bary a hospody s bezdrátovým připojením Wi-Fi, které je mnohdy zdarma. Při pobytu v hotelu je cesta k internetu v drtivé většině velmi snadná. Počítač s internetem bývá vždy alespoň v blízkosti recepce každého lepšího ubytovacího zařízení.

Máte-li (pouze) vhodný mobil, pak se k internetu můžete připojit v podstatě odkudkoliv. Co pro to potřebujete? Předně mít přístroj s příslušným software, tedy zejména e-mailovým klientem, případně mobilní verzí internetového prohlížeče. Dále si musíte u svého operátora aktivovat možnost přenosu dat, a nastavit druh datového přenosu, který budete používat. Údaje o volbě vhodného mobilu a jeho nastavení získáte u operátora nebo na jeho internetových stránkách.


Výhodné Wi-Fi sítě


Vezete-li s sebou po Česku notebook či kapesní počítač (PDA), nejvhodnější pro vás bude bezdrátové připojení pomocí Wi-Fi sítí. Ve větších městech nabízí řetězce restaurací, případně hotelů připojení na internet přes takzvaný hotspot (přípojný bod), v řadě případů je tato služba zcela zdarma. Hotspotů se po celé České republice nacházejí desítky.

Další poskytovatelé Wi-Fi se již za vybudování sítě přípojných bodů na benzinových stanicích či v restauracích rychlého občerstvení nechají odměnit. Cena je většinou vyšší než v případě internetových kaváren. Za minutu můžete dát i dvě koruny - platit lze většinou prostřednictvím Premium SMS, platební kartou, přes platební bránu eBanky a dalšími vesměs elektronickými cestami.


Také v zahraničí najdete hotspoty zdarma


Cestování světem může být koníčkem, otravou a třeba i pracovní povinností. Připojit se k internetu tisíce kilometrů od domoviny už zpravidla není nepřekonatelný problém.

Bezdrátové sítě Wi-Fi si během relativně krátké doby od svého vzniku získaly velkou oblibu po celém světě. Úměrně s popularitou této technologie roste počet zařízení vhodných k připojení. Majitelé většiny novějších notebooků a některých dražších kapesních počítačů se mohou radovat. Jejich elektronické hračky si s Wi-Fi poradí bez problémů. První vlaštovkou mezi mobily je například Nokia 6136.

Od hotspotu se většinou můžete vzdálit třicet až šedesát metrů, a stále zůstanete na internetu. Záleží také na kvalitě vámi využívaných přístrojů. Externí anténa celou situaci markantně vylepší.

Hotspoty jsou nejčastěji k dispozici zdarma tam, kde se očekává výskyt většího počtu lidí. Přední příčky okupují různé řetězce s občerstvením, kavárny, čekárny a ubytovny. Před odjezdem do zahraničí doporučujeme navštívit stránky www.Free-hotspot.com, které nabízejí přehlednou databázi všech hotspotů zdarma. U každého hotspotu zjistíte detaily, adresu a kontakt. Žebříček evropských měst s největším počtem hotspotů jednoznačně vede Paříž, až daleko za ní se na druhém místě krčí Londýn. Mezi známá místa s Wi-Fi zdarma patří hotely Radisson SAS. V každém vyspělejším státě navíc určitě najdete nějaký řetězec, ve kterém můžete surfovat zadarmo. Za všechny jmenujme holandské restaurace Bagels and Beans. Takových řetězců jsou po světě desítky.


Dobrý tip: informační centra


Sepsání všech poskytovatelů světa, kteří nabízejí takováto či podobná připojení, vydá na celou knížku. Další z použitelných variant je předplacení internetu za pomoci speciálního automatu. Zajdete do kavárny, vhodíte několik mincí, získáte přístupové údaje, a můžete začít surfovat na svém notebooku či na tamních počítačích. Velice hrubý odhad průměrné ceny činí v přepočtu šedesát korun za hodinu. Jedním z leaderů na trhu přístupových bodů na severu Evropy je například společnost Sidewalk Express. Hledání Wi-Fi sítí ve velkoměstech celého světa zpravidla bývá bez problémů. Největší firmy mají pod svou správou až dvanáct tisíc hotspotů.

Velice dobrým zdrojem připojení jsou také informační centra v jednotlivých městech či turistických destinacích. Stačí pár zvídavých otázek a hned víte, kde se připojit. Některá centra nabízejí karty zdarma na dvě hodiny internetu.


Datový roaming bez komplikací


V uplynulých letech se z našich domácích mobilních operátorů staly součásti mezinárodních telekomunikačních gigantů. Tento fakt přináší výhodu ve snadnosti používání datových roamingů. Většinou není zapotřebí nic přenastavovat. Ke svým e-mailům se dostanete skrze technologii GPRS, eventuálně EDGE bez komplikací.

O2 nabízí datový roaming ve více než 70 zemích po celém světě, přičemž platíte za objem přenesených dat, a opravdu není nutné přenastavovat parametry připojení. T-Mobile nabízí datový roaming GPRS/EDGE pro více než 80 zemí. Ceny se řídí podle zvoleného tarifu zákazníka a podle oblasti, ve které se nachází. S Vodafone Mobile Connect kartou se můžete připojit u 122 roamingových partnerů v 71 zemích. Tuto službu může v zahraničí využívat každý zákazník Vodafonu s tarifem, účtuje se v násobcích 100 KB za jednotlivé připojení.


Hodina za pakatel. Nebo za tři stovky


Stejně jako v tuzemsku, tak i v zahraničí je cest k internetovému připojení mnoho. Stačí mít oči otevřené a hledat. Můžete začít v městské knihovně, pak pokračujte zkratkou přes bar a celou exkurzi ukončete v internetové kavárně.

Ceny jsou ovšem velice rozdílné. Zatímco například v Bolívii vás stojí hodina internetu v kavárně v přepočtu od šesti do třiceti korun, v Holandsku či Lucembursku zaplatíte třeba tři stovky.


Kde najít podrobnější informace

Chcete-li o tomto tématu vědět víc, vyhledejte si rozšířenou verzi

Internetu na cestách dostupnou na adrese

www.ihned.cz/INC.


Nezapomeňte přibalit aneb Než odjedete

Pouze pár kilogramů vážící notebook neznamená příliš velkou cestovní zátěž - zvlášť když ho prostě nutně potřebujeme... Daleko od domova je pak ovšem velmi nepříjemné, když se nemůžeme připojit nebo když přístroj nenastartujeme - a obojí jen proto, že nemáme záložní zdroje či kabely.

Před cestou se tedy vyplatí důkladně prověřit, zda napáječ notebooku či kapesního počítače funguje, zda se baterie opravdu dobíjí a jak dlouho vydrží zařízení v chodu bez externího napájení. Zkontrolujeme také, jestli funguje připojení k internetu a zda skutečně máme všechny potřebné kabely (třeba pro přenos fotografií z našeho fotoaparátu do notebooku). Vyzkoušíme rovněž funkčnost infraportu či bluetooth. Nezapomeneme ani na čtečky paměťových karet a na nabíječky nebo náhradní baterie do některých zařízení, která si bereme s sebou.

Používáme-li mobilní telefon nebo jiný druh mobilního připojení, možná se bude hodit dobře uschovaný záznam bezpečnostních kódů - to pro případ, že zapomeneme PIN. A pochopitelně, mobilní telefon bez nabíječky nám po pár dnech poslouží už jenom jako těžítko.