Naše civilizace je jednoznačně založena na vědě a technice - bez nich by se zhroutila během několika málo dnů. Přesto zájem o přírodovědu a inženýrství upadá nejen v České republice, ale i v celé Evropě. Ne náhodou starý kontinent technologicky a ekonomicky předhánějí jak Spojené státy, tak už i mnohé země donedávna považované za rozvojové.

roboti.jpgProto v rámci projektu Česká hlava již potřetí vyrostly na pražských náměstích stánky, kde ve dnech 22. a 23. června mohl každý vidět zajímavé vědecké experimenty a unikátní konstrukce využívající poslední technologie. Mezi mediální partnery České hlavy patří také Hospodářské noviny.

Jedním z míst, kde akce probíhala, byl i vestibul stanice metra Muzeum. Málokterý chodec alespoň nezpomalil krok, když potkal volně korzujícího robota velikosti psa; o kus dál podobné stroje samostatně sbíraly a třídily pohozené odpadky. Jejich menší kolega pak předváděl, jak se umí pohybovat podél čáry nakreslené na zemi. Koho roboti zaujali, mohl si hned vyzvednout propozice soutěží Eurobot a Eurobot Junior určené pro týmy mladých konstruktérů.

Nedaleko odtud, na náměstí Republiky, vyrostlo celé vědecké stanové městečko. Předváděly se tu vozíky poháněné vodíkovými palivovými články i experimentální automobily, k vidění byl crashtest motocyklu nebo lineární spalovací motor, který vyrábí elektřinu i bez klikového mechanismu a klasického rotačního generátoru. U jednoho stánku studenti předváděli pokusy způsobem, který ukazoval, že fyzikální zákony nejsou jen zdánlivě nudné poučky z učebnic a nekonečně se táhnoucích školních hodin.

Na náměstí Jiřího z Poděbrad vedle elektromobilů si lidé mohli otestovat pravdomluvnost životního partnera na detektoru lži nebo pozorovat Slunce speciálním dalekohledem. Náměstí Míru nabídlo model vodní přehrady i se skutečnou vodou, v IQ parku si tu každý mohl ověřit, jak je na tom se svou inteligencí. Součástí akce byly i některé expozice Národního muzea (včetně předvádění neuronových sítí a modelu uhelné elektrárny) a výstava o termojaderné fúzi na fakultě jaderné fyziky v Břehové ulici.

Úspěch akce ukázal, že tímto směrem by se popularizace vědy a techniky měla ubírat. A že by rozhodně nemusela být na škodu ani podobně zaměřená stálá expozice.