Handelsblatt

Devadesát procent evropských manažerů očekává, že se jejich firmám bude v roce 2008 dařit stejně dobře jako letos nebo dokonce lépe. A jedním dechem dodávají, že už letošek považují za velmi úspěšný.

V každodenní praxi to zejména znamená, že společnosti počítají s dalším přijímáním nových pracovníků i s růstem investic, jak ve své zemi, tak i v dalších státech EU.

Tyto hlavní závěry vyplývají z pravidelného pololetního exkluzivního výzkumu, který na zakázku deníku Handelsblatt a poradenské firmy Droege&Comp. provedly instituty Psephos, Innofact AG a Marketagent. Ty se v červnu dotazovaly téměř 1200 manažerů vedoucích firem ze šesti zemí - Německa, Velké Británie, Francie, Itálie, Rakouska a Švýcarska.

Nejvíce si věří Švýcaři

Největšími optimisty byli právě Švýcaři, u nichž celkem 94 procent počítá s tím, že se jejich obchodům bude v příštím roce dařit stejně tak dobře či lépe než letos. Na druhém místě byli Britové s 93 procenty, pak Rakušané s 92 procenty, Němci s 87 procenty, Francouzi s 86 procenty a na posledním místě Italové s 82 procenty.

"Firmy, které v posledních letech výrazně zlepšily svou konkurenceschopnost, nyní sklízejí plody své námahy," míní prezident Spolkového svazu německého velkoobchodu a vývozu (BGA) Anton Börner.

Velké naděje manažeři ale vkládají také do růstu svých národních ekonomik. Téměř 80 procent z nich počítá s tím, že v příštím roce poroste příslušná ekonomika stejně rychle jako letos nebo dokonce ještě rychleji. V zemích, které již vysoký růst hospodářství vykazují, jako Německo, Švýcarsko a Rakousko, manažeři počítají se stejně dobrými výsledky, jejich kolegové z Velké Británie, Francie a Itálie jsou ještě optimističtější.

Ekonomové, jako například šéf renomovaného německého Ifo Institutu Hans-Werner Sinn, dokonce rozmach ekonomiky považují za tak silný, že by mohl pokračovat až do konce desetiletí. Pozitivní přitom nejsou jen výhledy, ale i pohledy "zpět": na vývoj za první pololetí 2007. Také s ním panuje až vysoká spokojenost - každopádně byla původní očekávání často překonána.

Na otázku, jak se za prvních šest měsíců vyvíjelo hospodářství země a jejich vlastní firemní obchody, řekl každý druhý dotázaný, že "výrazně lépe" či "o něco lépe". Obzvláště velkým překvapení byly výsledky v Německu. Zde s tak silným výkonem ekonomiky nepočítalo osm z deseti manažerů.

Radost i pro zaměstnance

Současný optimismus manažerů se zřejmě projeví i v budoucích činech. Většina firem hodlá dál investovat. Více než dvě třetiny šéfů - ve všech šesti zemích - plánují vložit peníze především do domácích projektů, třetina z nich hodlá navíc investovat i v rámci unie. Obzvláště populární je tato varianta v Rakousku, kde se za hranice, do států EU, chystají dvě třetiny firem.

Lákavá je ovšem také Asie. Nejde přitom jen o Čínu, kam chce investovat v průměru 16 procent manažerů, ale i zbytek Asie (14 %). V dalekých krajích vidí potenciál hlavně Němci (každý pátý manažer). "Firmy to táhne tam, kde trhy rostou," míní šéf BGA Börner. "To je východní Asie, Čína a Rusko."

Manažeři zamýšlejí nabírat nové zaměstnance. V Německu to přepokládá téměř polovina dotázaných manažerů. Ještě více je to ve Velké Británii a v Rakousku, kde chce přijímat šest, respektive sedm manažerů z deseti.

I přes spokojenost s vývojem evropské ekonomiky ani ekonomové-optimisté nepředpokládají, že by starý kontinent mohl předhonit USA coby celosvětovou "lokomotivu". Například Holger Schmieding, šéf Bank of America pro Evropu, soudí, že Evropa by sice mohla krátkodobě růst rychleji než USA, dlouhodobě ale americké hospodářství opět povede. "Růst obyvatelstva v USA je zkrátka výrazně vyšší. A proti tomu nic neuděláme," dodává.

Detailní informace

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist