Evropská unie žádá reformu Světové obchodní organizace
Po ztroskotání ministerské konference Světové obchodní organizace (WTO) počátkem září v Cancúnu chce Evropská unie v prosinci v Ženevě předložit vyslancům 148 členských států návrhy konkrétních změn, které by znamenaly reformu WTO. Není ani vyloučeno, že členové unie změní mandát, který v roce 1999 daly komisaři Pascalu Lamymu pro právě probíhající kolo jednání o liberalizaci světového obchodu.
Odborníci v Evropské komisi jsou přesvědčeni, že beze změn nebude WTO schopna úspěšně dokončit maratón jednání, která před třemi lety odstartovala v katarské metropoli Dauhá. Jednání v Cancúnu podle nich ztroskotala nejen pro neochotu 148 členských států se dohodnout, ale také kvůli velkým institucionálním nedostatkům WTO a chybám organizátorů před, během i po Cancúnu. V mexickém letovisku měla být letos uzavřena dohoda o osnově liberalizačních jednání, která měla koncem roku 2004 uzavřít tzv. kolo z Dauhá.
"WTO není organizace v pravém slova smyslu. Spíše se dá přirovnat k bazaru, kde v poslední době mají silné slovo i nevládní organizace. Chybí silná struktura se silným generálním ředitelem. Ten nynější nemůže s ničím hnout," řekl Handelsblattu Lamy.
Vyjednávač unie svou kritikou nemíří na generálního ředitele Supachaie Panitchpakdiho z Thajska, ale proti úřadu jako takovému. Generální ředitel nemá právo něco iniciovat. Podněty mohou vzejít pouze od vedoucích jednání v nejrůznějších pracovních skupinách.
Evropská unie také žádá, aby se zlepšily pracovní postupy na setkáních ministrů, nejvyšším grémiu WTO. V Cancúnu se podle ní zbytečnými poradami ztratily dva dny. Ministři by se proto měli scházet častěji a zároveň řešit méně otázek. To doposud není možné, protože na úrovni vyslanců v Ženevě se nedosahuje velkých pokroků.
Podle informací z EU nyní hrozí, že bez reforem se ještě situace zhorší. O vstupu do WTO nyní jedná dalších celkem třicet států a rozhoduje se jednohlasně.
Navzdory nepříliš pozitivní analýze Lamy neztrácí naději, že se kolo z Dauhá podaří dokončit včas. "Státy unie změní můj mandát. Změny se budou týkat singapurských témat a politiky životního prostředí," řekl.
Většina rozvojových zemí odmítá jednat o tématech, která byla nastolena v roce 1997 v Singapuru a která se týkají globálních konkurenčních a investičních pravidel. Obávají se totiž nevýhod, které by jim to mohlo přinést. Unie svou strategii stanoví počátkem prosince na summitu v Ženevě.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist