Padesáti šesti lidem denně ukradli zloději v prvních pěti měsících letošního roku jejich automobil. Vyplývá to ze statistik ministerstva vnitra. Pokud nechcete, aby jednoho dne zmizel i váš vůz, investujte do zabezpečovacího zařízení. Nejlevnější typy pořídíte za několik stokorun, cena nejdražších a také nejúčinnějších jde do desetitisíců.

Podle odborníků sice zloději dokážou ukrást každý automobil, přesto by bylo chybou na zabezpečení rezignovat. Vždy jde o to, zlodějům jejich práci co nejvíce znepříjemnit a tím je od krádeže odradit. Na trhu existuje v současnosti několik druhů zabezpečení vozidel. Majitel auta by si měl před koupí pečlivě rozmyslet, zda se právě vybraný typ ochrany hodí pro jeho auto. Nemá totiž smysl, aby například vůz za několik milionů chránila pouze tyč na volant, stejně jako je úplně zbytečné zabezpečovat auto za pár tisíc vyhledávacím zařízením v ceně několika desítek tisíc.

Tím nejjednodušším a také nejlevnějším způsobem zabezpečení je blikající dioda, která imituje signalizační diodu alarmu. Přijde vás asi na 50 korun, odradí ale jen málo zkušené zloděje. Velmi oblíbeným ale nepříliš spolehlivým zabezpečením vozu je stále ještě mechanická tyč na volant, případně zámky blokující pedály. Tato zařízení ale od krádeže zastraší také jen úplné zlodějské začátečníky. Pro zkušenější je jejich překonání záležitostí několika vteřin.

Podstatně účinnější už je zámek řadící páky, který je pevně spojen s karoserií vozidla. Materiály použité na jeho konstrukci jsou velmi odolné proti všem známým způsobům poškození, jako je řezání, pilování či tepelné šoky - podchlazení. Uzamčení řadicí páky může být také kombinováno s elektronickým zabezpečením - imobilizérem. Ten je vestavěn do klíčku u auta a funguje tak, že blokuje elektrické okruhy vozidla. Když řídicí jednotka automobilu zjistí, že systém nebyl deaktivován vsunutím originálního klíče s čipem, zamezí přívodu napětí do čerpadla či startéru. Poměrně levným a přitom účinným způsobem ochrany auta je také pískování skel, tedy vyražení čísla karoserie vozu na všechna autoskla. Zloděj by v případě krádeže musel všechna skla vyměnit, což je nejen časově náročné, ale i poměrně nákladné. Pískované číslo je ale náhodně sestavené a není úředně uznávaným identifikačním znakem vozu. Za účinnější je proto považováno vyleptání VIN kódu do skel auta. Tento sedmnáctimístný kód, který udává přehled o technických parametrech vozu, je vlastně jediným identifikačním znakem, na jehož základě je možné po vašem ukradeném autě pátrat jak v Česku tak v zahraničí. Vyznačením VIN na všechna skla může policie kdykoliv prokazatelně identifikovat vozidlo, a to i v případě, že je uzamčené. Podle tohoto čísla můžete také v databázi odcizených aut na stránkách ministerstva vnitra jednoduše zjistit, zda není vůz evidován jako kradený.

Běžným typem ochrany jsou dnes autoalarmy, které uživatele upozorňují, že se něco děje s jeho vozem a zároveň blokují okna a dveře auta. Šetřit na alarmu se nevyplatí. Ty levnější se totiž mnohdy rozezní už při prudkém větru. Na časté houkání pak už nikdo nezareaguje. Kvalitní alarm pořídíte zhruba od šesti tisíc.

Světovou špičkou v oblasti aktivní bezpečnosti jsou v současné době některé elektronické systémy pro vyhledávání kradených aut. Když vám odcizí vůz, zařízení se buď automaticky, nebo na příkaz z centrálního operačního střediska aktivuje, a automobil je okamžitě lokalizován. Vyhledává se pak pomocí speciálních vozidel a letecké techniky. Všechna tato zařízení jsou miniaturní a zpravidla jsou umístěna skrytě. Společností, které vyhledávací systémy provozují, je v Česku několik. Při výběru firmy je nejdůležitější ověřit si, zda zajišťuje danou službu komplexně. Tedy, že má k dispozici i upravená vyhledávací vozidla a leteckou techniku. Jen za těchto podmínek může být stejně rychlá jako zloděj.

Úplně nový typ ochrany nedávno vyvinula jedna americká firma. Zařízení v případně vniknutí do auta zaplní jeho interiér do pěti vteřin dýmovou clonou, v níž není vidět dále než na deset centimetrů.

Zajištění vozu proti krádeži

Související