Českobudějovická společnost Koh-i-noor Hardtmuth udělala další krok k posílení své pozice na evropském trhu kancelářských potřeb, když ovládla bulharskou firmu Hemus. Ta v Burgasu vyrábí fixy, lepící pásky a další kancelářský sortiment.

Koh-i-noor koupil 97procentní podíl Hemusu od rakouského holdingu Kirchdorfer Schreibwaren. Smlouva byla podepsána v neděli.

Včera pak česká firma v Burgasu na valné hromadě Hemusu obsadila klíčové posty a změnila její název na Koh-i-noor Hemus. Cenu transakce, o níž se jednalo celé dva roky, ani jedna ze stran nesdělila.

"Umožní nám to doplnit sortiment o vlastní fixy. To bylo dosud naše slabší místo, protože jsme byli v tomto případě odkázáni na libovůli dalších výrobců fixů," říká Vlastislav Bříza starší, předseda představenstva a generální ředitel Koh-i-nooru Hardtmuth.

Jihočeský podnik ročně vyrábí na 150 milionů tužek a pastelek a je dnes největším výrobcem školních, výtvarných a kancelářských potřeb ve střední a východní Evropě.

Pro Koh-i-noor to je už třetí výrobní akvizice v zahraničí. Firma má třetinový podíl v ruské firmě Sibirskaja karandašnaja fabrika, vyrábějící dřevěné tužky. Další továrnu na stejnou produkci pak má v Číně, kde vlastní stoprocentní dceřinou společnost Koh-i-noor Nanjing Stationary.

Tradiční bulharská značka

Bulharský Hemus byl založen už v roce 1928 a nyní zaměstnává zhruba 200 lidí. Jeho tržby se pohybují v přepočtu kolem 250 milionů korun. Spolu s areálem Koh-i-noor koupil také ochrannou známku Hemus Mark. Ta má na Balkáně silné postavení, a Češi proto plánují, že přes ni posílí svou obchodní pozici nejen v Bulharsku, ale i v Rumunsku a Turecku.

"Ta oblast je velmi perspektivní. Zvláště teď, co Bulharsko a Rumunsko rozšířilo řady Evropské unie. Bylo by velkou chybou tady nebýt, když se naskytla taková příležitost. Navíc český průmysl v současné době začíná narážet na nedostatek kvalitních pracovních sil," vysvětluje Bříza senior. Na včerejší valné hromadě Hemusu jihočeský podnik zastupoval jeho syn, rovněž Vlastislav, předseda dozorčí rady KIN Hardtmuth. Hemus přitom čeká brzy sanace a výrobní restrukturalizace. Neperspektivní obory, jako je třeba výroba kopírovacích blan, skončí a rozvojové projekty dostanou zelenou.

Bříza: Máme přesný plán

"Situace v továrně mi připomíná zhruba rok 1996 u nás. Tyhle kroky mají naše české závody už dávno za sebou. Přesně víme, co chceme," říká šéf firmy, který nevylučuje, že továrnu, ležící poblíž centra Burgasu přestěhuje na jiné místo v zemi, areál v turisticky vyhledávaném městě prodá.

Už nyní je ale jasné, že třeba speciální barvy na fixy bude do Hemusu dodávat závod Koh-i-nooru z Městce Králové. Pro firmu bude pracovat i východočeská nástrojárna Ponas, která se pod křídla budějovické firmy dostala letos na jaře.

"Velkou část naší výroby tvoří stříkaná výroba z plastů a my si potřebovali zvětšit zázemí. Mít nástrojárnu jen pro tužky nebo fixy by byl ale luxus. Proto hledáme, jak volné nástrojářské kapacity dál naplnit," uvedl Bříza senior.

Obrat Břízou ovládané skupiny, do níž patří 15 výrobních závodů, po převzetí Hemusu výrazně přesáhne dvě miliardy korun.

Vlajkovou lodí holdingu je přitom českobudějovická továrna Koh-i-noor Hardtmuth, kterou podnikatel koncem 90. let koupil od finanční skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist