Cena ropy na světových trzích šplhá vytrvale vzhůru. Barel severomořského Brentu se včera poprvé od loňského srpna prodával za více než 78 dolarů. Dostal se tak blízko historickému rekordu, který činí 78,65 dolaru za barel.

Zatímco během dopoledne se ropa Brent vyšplhala až na 78,12 dolaru za barel, kolem 18. hodiny nakonec oslabila na 77,44 dolaru. Barel americké lehké ropy byl odpoledne k dostání za 74,45 dolaru.

Hlavním důvodem momentálního setrvalého růstu jsou především investiční fondy, které nakupují ropu v naději, že její cena dále poroste.

Podle analytiků nyní nelze vyloučit, že pokud fondy vstupují na trh za současných podmínek a při současné ceně, ropa se na nový rekord skutečně dostane. "Směr vývoje ropy je plně v rukou velkých spekulativních fondů," uvedl pro agenturu Reuters analytik Olivier Jakob z firmy Petromatrix.

Růst cen značně podporují obavy z nedostatku pohonných hmot v USA a nově i spekulace o nedostatku topného oleje v zimě, napsala agentura ČTK. Svou roli hraje i býčí nálada na komoditních trzích. Na nové rekordy roste například olovo, ke svým maximům se blíží i měď.

Jedním z neopomenutelných důvodů růstu ceny ropy jsou rovněž problematické dodávky této suroviny z oblasti Severního moře, kde společnosti provádějí sezonní údržbu těžebních zařízení. Dlouhá údržba zvedla od konce června cenu ropy Brent o sedm dolarů.

Na severu se také vyskytly neplánované odstávky. Podle agentury Bloomberg se jedná především o norské plošiny Ekofisk a Kvitebjorn. Neočekávaně nižší dodávky ropy z Norska donutily Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) ke zvýšení odhadu letošní poptávky po ropě členských zemí o půl milionu barelů denně ve druhém čtvrtletí. Ve třetím a čtvrtém čtvrtletí by měl kartel OPEC těžit o 100 tisíc barelů denně více.

Odhad celkové poptávky po ropě pro rok 2007 ponechal OPEC beze změny, a to na 85,6 milionu barelů denně. V roce 2008 odhaduje její nárůst o 1,5 procenta na 86,9 milionu barelů.

Společnosti na světových trzích nyní své prognózy vývoje ceny ropy spíše zvyšují. Například Deutsche Bank posunula svůj dlouhodobý odhad ze 45 dolarů na 60 dolarů za barel. Podle ní se s touto částkou světová ekonomika již dokáže vypořádat.

Analytik Aleš Michl z Raiffeisenbank čeká, že se trh koncem roku zchladí přibližně jako loni. "Letos by průměrná cena měla být kolem 62 dolarů a příští rok by měla dosahovat v průměru částky kolem 58 dolarů," odhaduje.

Vývoj ceny ropy