Americké firmy mají v celosvětovém srovnání ten nejprofesionálnější management. Vyplývá to z nové studie několika renomovaných univerzit společně s poradenskou firmou McKinsey. Podle ní ale kvalitu svého vedení postupně vylepšují i konkurenti ze silně rostoucích regionů, jako je například Indie.
Z průzkumu dále také vyplývá, že bez ohledu na branži, v níž je firma aktivní, mají dobrý management a hospodářské výsledky především ty společnosti, které jsou aktivní i za hranicemi své země, musí bojovat s tvrdou konkurencí a silně investují do vzdělání svých manažerů a zaměstnanců.
Poznatky ze 4000 firem
Na to, aby dospěli k těmto závěrům, prozkoumali vědci z univerzity Centre for Economic Performance při London School of Economics (LSE) a americké Stanfordově univerzitě celkem 4000 společností.
Dotazovali se manažerů firem, zkoumali celý systém vedení ve firmě a ověřovali, do jaké míry vedení odpovídá moderním a odborníky doporučovaným standardům. Prostřednictvím toho se snažili zjistit, do jaké míry firmy mají pod kontrolou svou výrobu, jak moc jsou schopny určovat a kontrolovat její výkon a zda systematicky podporují nadané pracovníky. To vše pak poměřovali se ziskovostí a růstem jednotlivých firem. Již při tomto srovnání přitom vyšlo najevo, že hodně ziskové a rychle rostoucí firmy dosahují ve všech kategoriích nejlepších výsledků. A že většina takových společností se nachází ve Spojených státech. Američané tak obsadili první místo. Podle vědců tam dobrý management nemají jen vrcholové koncerny, ale také velký počet menších firem.
V jiných růstových regionech světa je situace trochu odlišná. "Průměrná typická firma v Indii má špatný management," vysvětluje Nick Bloom, profesor na Stanfordově univerzitě. Proto je podle něj tato země s kvalitou managementu pod průměrem, kterého dosahují velké průmyslové země. "Pokud bychom se ale zaměřili pouze na vedoucí třetinu indických společností, je vidět, že dosahují lepšího výsledku než všechny firmy v Británii," dodává Bloom.
Pomáhá i globalizace
V celkovém hodnocení se za Američany umístili na druhém místě Švédové spolu s Japonci a Němci. Ti podle vědců vedou především díky tomu, že velmi dobře organizují svou výrobu. Slabiny naopak mají v personálním managementu a podpoře talentů, tedy oblastech, v nichž jsou firmy z angloamerických regionů obzvláště dobré.
Vylepšit kvalitu a profesionalitu svého managementu mohou přitom podle studie firmy prostřednictvím globalizace svých aktivit. Rozdíly mezi firmami, které jsou aktivní i v zahraničí, a společnostmi, které se orientují jen na domácí trh, tak byly například v Indii obrovské. V Německu byly tyto rozdíly sice menší, ale i zde bylo podle vědců vidět, že management mezinárodně aktivních firem využívá při své práci modernější nástroje řízení.
Státní firmy propadly
Motorem pro dobrý management je i konkurence. Čím více konkurentů v daném segmentu je, tím lepších hodnot ve studii společnosti dosahovaly. Roli hraje i to, kdo firmu vlastní.
Nejprofesionálněji a nejekonomičtěji společnosti vedou finanční investoři, nejhorších výsledků naopak dosahují firmy, které patří státu. Slabé výsledky vykazovaly také rodinné společnosti, které vede nejstarší syn.
Na závěr studie vědci ještě zmiňují, jak překvapivě vysoký je počet firem, které mají špatný management a výsledky, a to jak v USA, tak Evropě. "Na vině jsou částečně i manažeři a to, jak oni sami situaci a postavení firmy vnímají," říká John van Reenen, profesor na LSE. Na otázku, jak by hodnotili výkon a kvalitu vlastní společnosti, tak většina manažerů řekla, že je výrazně nad průměrem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist