Yellowstonský národní park a jeho tajuplná zákoutí odhalila další podivuhodný kousek - zvláštní bakterii, která přeměňuje světlo na energii. Informovala o tom včera agentura AP.

Bakterii vědci objevili v jednom z četných horkých pramenů parku.

"Byla to bizarní věc," řekl mikrobiolog Montanské státní univerzity David Ward.

Rostliny normálně využívají fotosyntézu - tedy proces přeměny světla na energii - a podobně se prý chovají i některé dosud známé bakterie, avšak u nově objevené bakterie podle vědce existuje "nový druh fotosyntézy". Přeneseně lze prý říct, že se jedná o stejné soustrojí, avšak s jinými díly.

Objev nové bakterie je podle Warda neobyčejně významným počinem pro výzkum historie fotosyntézy.

"Docházejí nám fosilní paliva, takže čím efektivněji můžeme využívat energie ze světla, tím lépe," dodal.

Nález mikrobu, který byl podle agentury AP označen Candidatus Chloracidobacterium thermophilum, bude podrobně popsán ve studii, která bude zveřejněna v pátečním vydání odborného časopisu Science.

Objev dříve zcela neznámého a chlorofyl vytvářejícího mikrobu je úžasným objevem, který se stává výzkumníkům maximálně tak jednou za život, prohlásil spoluautor vědecké studie Don Bryant z Pensylvánské státní univerzity.

Yellowstonský národní park je domovem mnoha druhů bakterií, které žijí ve stabilně velmi horkém prostředí. Přestože vědci vybrané lokality sledují už dlouhé desítky let, neustále se jim tam daří nacházet nové a nové druhy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist