Řidiči, kteří chtějí pojistit své auto proti krupobití, vichřici či povodním, mohou ušetřit. Tedy pokud patří mezi ty, kteří jezdí spíše bez nehod. Ještě donedávna se proti škodám na autě způsobenými přírodním živlem šlo chránit jen v rámci havarijního pojištění.

Nyní se na živel mohou řidiči pojistit také samostatně. A využívají toho, větrných smrští a krupobití totiž přibývá. "Loni jsme uzavřeli tři tisíce pět set pojistných smluv proti živelním škodám. Letos máme přes tři tisíce smluv za půl roku," říká například Mario Böhme z Generali. Také ostatní pojišťovny vzrůstající trend potvrzují.

Bonus k povinnému ručení

Výhodnou nabídku nabízí klientům například pojišťovna Kooperativa. Jako jediná dává pojištění pro případ poškození živlem k povinnému ručení zdarma. Přitom jsou její ceny srovnatelné s ostatními pojišťovnami.

"Při sjednávání povinného ručení jsem žádné živly neřešil. Vůbec jsem netušil, že jsou v něm zahrnuty," říká Petr Šupík z Nasavrk na Chrudimsku. Letos v březnu mu při vichřici spadla na auto velká větev. Po nehodě zavolal asistenční službu Kooperativy, u které měl povinné ručení.

"Vyvázl jsem bez zranění a potřeboval poradit, co dělat. Ke svému překvapení jsem se dozvěděl, že mi pojišťovna škodu na přední kapotě, čelním skle a střeše uhradí v rámci povinného ručení," vzpomíná. Když si pak později koupil nové auto, zvolil opět pojištění u Kooperativy.

Nabídka pojištění na živel

Samostatnou ochranu proti živelním škodám nabízejí Hasičská vzájemná pojišťovna, ČSOB pojišťovna a Generali.

Například za pojištění Škody Octavia Ambiente v hodnotě 579 900 korun u ní zaplatíte 5219 korun za rok. ČSOB má samostatné živelní pojištění na tento typ auta o víc než pět set korun dražší, Hasičská vzájemná pak skoro o dvojnásobek.

V posledních letech pojišťovny také nabízejí v jednom produktu živelní pojištění v kombinaci s jinými typy rizik.

Například Česká pojišťovna a Česká podnikatelská k němu připojují pojištění proti krádeži. Za tento balíček zaplatí klienti 9966 u České podnikatelské a o více než šest set korun méně u České pojišťovny.

Třeba Allianz zatím stále živelní pojištění nabízí pouze s pojištěním havarijním. Klient za tento balíček musí zaplatit 17 891 korun. Výborným řidičům, kteří nebourají, se ale moc nevyplatí.

Co je živelní pojištění

Živelní pojištění se vztahuje na škody způsobené počasím a také na ty, které zapříčiní požár či výbuch.

V České republice přitom pojišťovny nejčastěji vyplácejí peníze za škody, které způsobily vichřice nebo krupobití. "Jedná se totiž o události, kterým se dá těžko zabránit, na rozdíl od povodní, kdy můžete auto převézt na bezpečné místo," říká Václav Bálek, mluvčí České pojišťovny.

Dále upozorňuje, že nejlepší ze všeho je škodě zabránit, pokud to jde. To také bývá často přímo zakotveno v pojistných podmínkách.

Někdy však nepomohou ani preventivní opatření. Při červnovém krupobití například na Mladoboleslavsku lidé přes auta přehazovali bundy a deky, přesto poškození svých aut nedokázali zabránit.

Když zjistíte škodu

Co dělat, když dojde k pojistné události. Jakmile zjistíte škody na svém autě, hned zavolejte na asistenční službu pojišťovny, u které máte smlouvu.

Poradí vám, jak se zachovat a na co máte nárok. Někdy je k povinnému ručení jako benefit připojena ještě další pomoc. Třeba odtahová služba nebo právě pojištění živlu. Další výhodou je i to, že při telefonování můžete hned pojistnou událost nahlásit.

Pokud pojišťovna nárok na odškodnění uzná, následuje prohlídka vozu technikem. Zvlášť když s opravou pospícháte, je výhodné nechat si poškozené auto přímo v pojišťovně vyfotografovat a sepsat záznam. Pokud pojišťovna vyšle technika za poškozeným vozem, trvá to obvykle déle.

070730-22.jpg