Občanští demokraté budou možná prosazovat mírnější, dvoukrokovou variantu změn v daňové části vládní reformy financí. Podle předsedy hospodářského výboru sněmovny Oldřicha Vojíře (ODS) ji za schůdnější pokládá většina členů daňové skupiny v ODS.

Lidovci ale nechtějí o změnách daňové části reformy ani slyšet. Předsedkyně klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrová včera řekla, že její strana na žádnou, tedy ani mírnější úpravu nepřistoupí. Maximální daňový kompromis představuje pro křesťanské demokraty už to, co je v původním vládním návrhu. "Jestli oni (ODS) začnou měnit tu část daní, tak my také a dohoda nebude. K tomu nemám co dodat. Tohle (vládní návrh) je krajní mez toho, co jsme byli schopni akceptovat," prohlásila.

Mírnější varianta ODS, o níž hovoří Vojíř, počítá s tím, že daně z příjmu firem by klesly od ledna 2008 na 21 procent a teprve od ledna 2010 na 19 procent. Daně z příjmu fyzických osob by odpovídaly devatenáctiprocentnímu zdanění příjmu. Mírnější verze snižování daní by podle Vojíře znamenala výpadek příjmů rozpočtu ve výši asi 13 miliard korun. Tvrdší varianta, která počítá s tím, že firemní daně by klesly na 19 procent hned od ledna příštího roku, by rozpočet připravila o víc.

Podle vládního návrhu má být jednotná sazba daně z příjmu fyzických osob 15 procent. Počítala by se ale ze superhrubé mzdy (zahrnuje i sociální a zdravotní pojištění) a ve skutečnosti by činila 23,1 procenta. U příjmů právnických osob vláda navrhuje, aby firmy platily místo dnešních 24 procent ze svého příjmu od příštího roku daň 22 procent, od roku 2009 o dvě procenta méně a konečných 19 procent v roce 2010.