Za necelý měsíc zasednou do školních lavic tisícovky nových prvňáčků. Pro jejich rodiče je nejvyšší čas začít s přestavbou dětského pokoje. Jeho podoba se totiž se vstupem dítěte do školy často musí podstatně změnit.

A je lepší, když si potomek na svůj nový pokoj zvykne ještě před prvním školním dnem.

Co vás přestavba bude stát

Můžete koupit dětský pokoj jako celek. To znamená, že postel, pracovní stůl, židle a skříňky jsou v jednom stylu. Sériový nábytek pořídíte za několik desítek tisíc korun. Jinou možností je koupě jednotlivých kusů nábytku. "Záleží na tom, kde ho koupíte," říká Dita Héderváry z Ateliéru Bytový architekt.

Levný a přitom dobrý dětský nábytek nabízejí markety zaměřené na dům a bydlení. Nejdražším, ale z hlediska funkčnosti a vzhledu nejvýhodnějším řešením je využití služeb bytového architekta. Návrh architekta zahrnující kompletní předělání pokoje včetně vybourávání zdí stojí kolem 600 korun na metr čtvereční.

"V případě menších zásahů se cena pohybuje od 300 do 600 korun na metr čtvereční," říká Josefina Slezáková z Ateliéru Bytový architekt. Když chcete s architektem pouze probrat, jak by měla třeba vypadat výmalba dětského pokoje, sjednejte si konzultace. Hodina vás vyjde zhruba na 700 korun.

Pozor na stůl a židli

"Dítě, které začne chodit do školy, bude potřebovat především více úložného prostoru. Je tedy třeba pořídit poličky, případně větší skříňku," říká Dita Héderváry.

Základem studijního koutku by měl být pracovní stůl a židle s vhodnými doplňky. Důležité je, aby měl stůl dostatek odkládacích ploch. Ideální jsou samostatné výsuvné desky, které v případě potřeby podstatně rozšíří odkládací plochu stolu.

U něho je také výhodou, když má nastavitelnou výšku. Je-li totiž deska psacího stolu příliš nízko, přetěžuje si dítě krční svaly. Když je naopak příliš vysoko, neprospívá to jeho ramenním kloubům. Výškově nastavitelný stůl pořídíte od pěti tisíc.

Pakliže tuto variantu stolu nezvolíte, je nutné pořídit dítěti alespoň kvalitní variabilní židli s područkami a kloubovým mechanismem. Ten reguluje výšku sedáku, sklon a výšku opěrky. Dokud je dítě malé a nedosáhne na zem, je vhodné pořídit k židli i podnožku. Rodiče by rozhodně neměli na židli šetřit. Kvalitní výškově nastavitelná židle se dá pořídit od dvou tisíc výše. Židle do dětského pokoje by také měla být rozhodně pevnější než obyčejná kancelářská.

Důležitá je nejen kvalita psacího stolu, ale i jeho umístění v pokoji. V místnosti by měl být vždy postaven tak, aby světlo dopadalo na pracovní desku mírně ze strany. Když je dítě pravák, mělo by světlo dopadat zepředu a mírně zleva, aby si nestínilo rukou, kterou píše. Pokud je levák, je tomu přirozeně naopak.

Deska stolu by se měla určitě dát naklápět. Na psaní je výhodný sklon do roviny s 10 až 15 stupni, na čtení s 25 až 30 stupni. Právě takové přizpůsobení výšky a plochy stolu totiž podporuje správné držení těla při sezení.

Na počítač dostatek místa

Samozřejmou součástí dětského pokoje je dnes počítač. Monitor by měl být na pracovním stole s dostatkem prostoru pro klávesnici a myš. Vlastní tělo počítače na pracovní stůl vůbec nepatří. Zbytečně tam zabírá cenný prostor a obtěžuje hlukem a průvanem z ventilátoru. "Umístil bych ho pod stůl, ideálně na vozík nebo závěs," říká Hynek Maňák z projekční kanceláře Maniac Interier. Monitor by měl být vždy ve stejné ose jako oči nebo mírně níž, v jiném případě se namáhá krční páteř.

Důležitá je i volba osvětlení, to by mělo být rozptýlené, bodové není vhodné. Dobré je mít stolní lampičku, která se dá nastavit. V obchodních domech ji pořídíte od sta do tisíce korun. Posuvné lampičky, které jsou přimontované na stolní nástavbu a dají se nastavit do různých poloh, ale mohou stát i pět tisíc korun.

Přestavba dětského pokoje

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist