Tak dlouhou a nákladnou odstávku zpracovatelů ropy už Česko mnoho let nepamatuje. Od září budou v Litvínově mimo provoz na více než padesát dnů rafinerie České rafinerské, na téměř stejnou dobu zde utichnou i provozy Chemopetrolu. O něco menší částečnou odstávku chystá i pardubická rafinerie Paramo.

Pro samotný Chemopetrol s více než třicetimiliardovým obratem, který je stoprocentní dcerou Unipetrolu a který po spojení se společností Unipetrol Rafinerie funguje s názvem Unipetrol RPA, to znamená zdvojnásobení počtu lidí ze současných 2300 zaměstnanců.

Do Litvínova a okolí totiž přijdou více než dva tisíce najatých techniků a dělníků z dodavatelských firem, které mají za úkol modernizovat technologii a zvýšit kapacitu předního tuzemského dodavatele plastů, močoviny, čpavku a dalších petrochemických produktů.

Náklady? Stovky milionů korun. Rafinerie, která kromě majoritního podílu Unipetrolu patří také společnostem Shell a ENI - Agip, zas musí do zahájení odstávky vyrobit a dodat zákazníkům stovky tisíc litrů pohonných hmot do zásoby.

Unipetrol loni vydělal 1,6 miliardy korun. Odhaduje se, že přerušení výroby v těchto provozech ochudí holding v letošní provozní bilanci o několik set milionů. "Určitě to ale bude méně, než jaké byly ztráty z loňských odstávek. Ty byly sice menšího rozsahu, ale neplánované," uvedl analytik společnosti Atlantik FT Petr Novák.

Ani Česká rafinerská, respektive její litvínovská část, za dobu své jedenáctileté existence nabyla tak dlouho mimo provoz. Lidé z firem napojených na největšího českého zpracovatele ropy mají obavy, že se nepodaří včas zásobit sklady odběratelů. Nejen samotných vlastníků rafinerie, ale i státního Čepra, které provozuje největší sklady pohonných hmot v Česku.

"Potřebujeme teď na předzásobení víc, než nám rafinerie dodává. Kompenzujeme to dovozem, ale na cenách u pump by se to nemělo zdražením projevit," reagoval šéf Čepra Pavel Švarc.