Bělorusko již splatilo celou částku 460 milionů dolarů, kterou dlužilo Rusku za zemní plyn. Sdělil to včera ruský plynárenský podnik Gazprom. Končí tím obavy, že by letní rusko-běloruský spor o plyn mohl narušit dodávky do Evropy.

"Gazprom potvrzuje, že Beltransgaz učinil poslední splátku za plyn dodaný v první polovině tohoto roku," uvedlo tiskové oddělení Gazpromu.

Gazprom minulý týden pohrozil, že kvůli nezaplacenému dluhu sníží dodávky do Běloruska o 45 procent. V pátek tento krok odložil, protože Minsk začal dluh splácet. Dluh Běloruska vznikl v důsledku toho, že Gazprom od počátku letošního roku zvýšil cenu plynu pro Bělorusko na více než dvojnásobek. Přesto i podle nové ceny Bělorusko stále platí za plyn zhruba o polovinu méně, než je obvyklá cena v Evropě.

Minsk během pololetí mohl platit za plyn starou cenu 55 dolarů za 1000 krychlových metrů, zbylou půlmiliardu dolarů však měl podle dohody zaplatit do 23. července.

Bělorusko původně požadovalo od Moskvy překlenovací úvěr, pod tlakem však zaplatilo. Ruská nabídka, úvěr 1,5 - 2 miliardy dolarů s úrokem 8,5 procenta na 15 let, se totiž zdál Bělorusku nevýhodný. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko sdělil, že chybějící peníze do rozpočtu doplní mimo jiné spřátelený venezuelský prezident Hugo Chávez.

Celý případ připomněl dřívější spory Moskvy s Běloruskem a Ukrajinou, které vyústily v narušení dodávek ropy a plynu do Evropy. Přes Bělorusko dodává Gazprom plyn zejména do Polska a Německa.

Moskva podporuje dotovaným plynem a ropou Lukašenkův diktátorský režim. Za to ovšem požaduje od Běloruska podíl na tranzitních plynovodech. Podle smlouvy uzavřené po plynové krizi loni v prosinci může Gazprom v průběhu čtyř let koupit polovinu běloruského tranzitního podniku Beltransgaz za 2,5 miliardy dolarů.

Zatím Gazprom zaplatil 625 milionů dolarů, a získal tak 12,5 procenta Beltransgazu. To se ovšem nelíbí běloruskému prezidentovi Lukašenkovi. Obviňuje Rusko z nátlaku a snahy "privatizovat si celou zemi".