Premiér Mirek Topolánek si na dnešní odpoledne sezval koaliční partnery. Navrhne jim snížit daně z příjmu.

Zaměstnanci by měli od příštího roku platit podle představ nejsilnější vládní strany 13,5 procenta ze superhrubé mzdy (bez odečtení zdravotního a sociálního pojištění) a od roku 2010 12,5 procenta. Původní vládní plán počítá s daní 15 procent. Potvrdily to dva zdroje z ODS.

O definitivní podobě reformy přijatelné pro všech 102 poslanců podporujících vládní koalici však ještě rozhodnuto nebude. Verdikt padne až po příštím pondělku, kdy se sejde poslanecký klub ODS.

Pokud ODS získá u koaličních partnerů pro svůj plán podporu, daně navzdory atraktivně nižší sazbě nijak významně neklesnou. Mírně si polepší jen lidé s vyššími příjmy - například zaměstnanec s platem 30 tisíc ušetří proti vládní variantě 38 korun měsíčně.

Zároveň s nižší sazbou chce totiž ODS snížit slevy na dani z 2070 korun měsíčně na 1650. Úlevy na děti se naopak téměř nemění. Kabinet počítal s 870 korunami, občanští demokraté s 840.

Státní rozpočet by přišel o 8,8 miliardy korun.

Přesto nebude snadné změnu prosadit. "Nemůžou automaticky počítat, že jim to odkýváme," říká vicepremiér Jiří Čunek.

Ministr financí Miroslav Kalousek to považuje za přijatelný ústupek. "Změna je možná - pokud neprohloubí státní dluhy a nenaruší smysl reformního balíku. Snížení sazby o jedno procento samozřejmě proti těmto trendům nejde," říká v rozhovoru pro HN.

Sněmovna bude o reformě rozhodovat 14. srpna.