Firmám, které neposílají zásilky z místa na místo denně, se nevyplatí zaměstnávat řidiče. Mohou využít služeb kurýrů či přepravních společností. Ceny se odvíjí od velikosti zásilek a místa, kam chcete balík doručit.

"Protože posíláme zboží zákazníkům nepravidelně, využíváme různé přepravní společnosti. Nízké náklady na přepravu nám umožňují dávat zákazníkům naše výrobky levněji," říká například Petr Šupík ze společnosti Axana, která v Nasavrkách na Chrudimsku vyrábí klobouky a čepice.

Ceny podle kilometrů a zón

Pro rychlou přepravu menších předmětů po městě můžete využít kurýra. Ten pro vaši zásilku přijede, doručí ji na místo, kam chcete a podá telefonickou zprávu o jejím předání. Některé firmy mají ceny nastavené podle kilometrů, jiné podle zón, v kterých se zásilka přepravuje.

Například společnost EPS doručí vaši zásilku z pražské čtvrti Bubeneč na Vyšehrad za 83 korun bez daně. Pokud ji budete chtít přepravit do jedné hodiny od podání, bude to stát 109 korun bez daně. V případě větší vzdálenosti, například z Prahy-Běchovic do Zličína, zaplatíte za přepravu malé zásilky 219 až 259 korun, podle rychlosti doručení. U většího balíku, k jehož přepravě je potřeba auto, si firma účtuje ještě poplatek 75 korun. O víkendech a svátcích musíte počítat s téměř dvojnásobnými cenami. Obvykle si přepravní společnosti připočítávají asi sto procent navíc. Kurýra můžete využít i k vyzvedávání peněz od klientů. Za tuto službu zaplatíte okolo dvou set korun.

Sledujte svoji zásilku

Přepravu zásilek mezi městy v Česku zajišťuje mnoho společností. Pokud přepravce poveze urgentně jen jednu zakázku, bude to dražší, než když jich veze více. Přeprava, která je organizována tak, že zásilky po trase sbírá, vyjde levněji. Sběrnou přepravu organizují například společnosti ČSAD Radiálka, DHL, PPL, TNT nebo Česká pošta. Přepravci si za kilometr účtují obvykle šest až sedm korun.

Velké firmy klientům dokonce umožňují pozorovat stav doručení zásilky. Ta dostane při přijetí nálepku s čárovým kódem a číslo. "Odesílající i adresát od této chvíle mohou pohyb zásilky sledovat na našich webových stránkách, říká Michal Šembera ze společnosti PPL. "Po zadání čísla zásilky se zobrazí, kde se právě pohybuje," vysvětluje Michal Šembera. Další výhodou velkých firem jsou věrnostní programy a slevy pro stálé klienty.

Například zaslání patnáctikilového balíku z Prahy do Českých Budějovic vás může přijít na 121 až 900 korun. Podle toho, jakou přepravní firmu zvolíte. Do druhého dne zásilku doručí Česká pošta za 121 korun, firma DHL za 358 korun. Společnost Eurobest City si naúčtuje 900 korun.

"Pošta denně vypravuje desítky vozidel se zásilkami, a tak může držet cenu přepravy poměrně nízko," říká mluvčí České pošty Dita Václavíková. Pokud se vám podaří balík podat na dráhu 30 minut před odjezdem vlaku, bude v místě určení k vyzvednutí po příjezdu vlaku. Je-li adresát mimo dosah dráhy, dopraví ji na místo určení Český kurýr, společnost, která s ČD Kurýrem spolupracuje. Za to si naúčtuje další poplatek, podle ujeté vzdálenosti.

Přepravu zásilek si u většiny firem můžete objednat po telefonu nebo mailem. Než se pro nějakého přepravce rozhodnete, pročtěte si přepravní podmínky a ceníky, které mají solidní firmy k nahlédnutí na internetu.

Pro klienty, kteří svěřují pravidelně větší množství zásilek, mají přepravci zvýhodněné tarify. Informujte se také, zda firma ručí za případnou ztrátu zásilky.

070814_22.jpg