33vik21.jpgVzpomenete si, kterou knihu jste přečetl jako první?

To už asi při sebelepší vůli ne. Ale tipoval bych slabikář.

Co jste četl naposledy?

Günter Grass: Jako rak, Monika Fagerholmová (finskošvédská autorka): Americká dívka plus několik knih současných českých autorů (to je nemoc z povolání - čtu vždycky víc knížek najednou).

Jak často si kupujete knížky - a kolik jich přibližně koupíte za rok?

Teď už jen několik za rok - knihovny v bytě i na chatě mám přecpané, tak si knížky radši půjčuju a čestně - a rád - je vracím.

Jakou knihu jste si koupil naposledy?

Nevím, jestli to mám přiznat: atlas zvířat.

Jakému typu četby dáváte přednost?

Jako překladatel a redaktor se zabývám většinou beletrií a divadelními texty, tak si rád odpočinu nad něčím jiným, např. nad něčím ze světových nebo českých dějin.

Četl jste nějakou knihu víc než jednou? Proč?

Bibli, to je takový univerzální slovník, který by člověk měl znát bez ohledu na to, jestli je bigotní katolík, nebo zarytý ateista. Sám jsem ji ale dodnes nepřečetl celou a obávám se, že to do hrobu už nestihnu.

Můžete uvést aspoň jeden důvod, proč by se měly číst knihy?

Myslím, že je to takový celkem pěkný zlozvyk. Tak bychom se ho měli držet, dokud to půjde.

A vaše tři nejoblíbenější knihy?

Tři opravdu nedokážu vyjmenovat, mám jich rozhodně víc. Kéž bych jen měl čas se k nim vracet.

Zbyněk Černík (*1951)

Vystudoval anglistiku a nordistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Řadu let pracoval jako nakladatelský redaktor v Odeonu, později v Českém rozhlase, časopise Přítomnost... Nyní je pracovníkem Institutu umění - Divadelního ústavu v Praze. Doposud přeložil přes čtyři desítky titulů, především ze švédštiny. Vedle podstatné části literárního díla Ingmara Bergmana převedl do češtiny i další významné švédské prozaiky a dramatiky (Stig Dagerman, Per Olov Enquist, Lars Norén, Torgny Lindgren, August Strindberg aj.)

Snímek HN - Martin Svozílek