Přes 800 tisíc Čechů vyrazilo loni na nákup do zahraničí. Pořídili zboží v hodnotě přes dvě miliardy korun. Průměrná útrata jednoho takového turisty byla 2600 korun. Díky nízkonákladovým leteckým společnostem se lidem vyplatí do evropských metropolí cestovat třeba jen za nákupy. A co se dá kde výhodně pořídit?

Třeba v Londýně koupíte často tentýž kus oblečení za nižší cenu než v Česku. "Před odletem jsem si koupila v jednom značkovém obchodě kalhoty. Za pár dnů jsem je v Londýně viděla tytéž, v přepočtu o pár stovek levnější," říká šestadvacetiletá Jana Havlová.

Přestože je Londýn podle průzkumu agentury Mercer po Moskvě celkově druhým nejdražším městem světa, především v období výprodejů tam pořídíte hlavně oblečení levněji. A mnoho Čechů toho využívá. Výběr nejrůznějších doplňků, například dámských kabelek, je lákadlem číslo jedna. Náročnější na kvalitu mohou vyrazit na Oxford Street. Vyhlášené jsou i anglické second handy.

"Dražší, ale zajímavý je například obchod Beyond Retro, vřele ho doporučuji. Seženete tam módu od padesátých let do současnosti. Naprosto originální kousky, které u nás nikdo nemá," říká studentka Magda Slámová, která do Londýna pravidelně létá. Pochvaluje si i velký výběr zdravých potravin, například pečiva, netradičních druhů zeleniny nebo moštů bez konzervačních látek.

Za elektronikou do Německa


Do Berlína i jiných německých měst se jezdí za levnými domácími spotřebiči, elektronikou a nářadím. Seženete tam novější typy mobilů, fotoaparátů či MP3 přehrávačů, než jaké jsou k mání v tuzemsku. Některé kousky jsou až o 20 procent levnější. I hudební nástroje a lyže se dají vybrat laciněji.

Také ve Vídni je levná elektronika. Můžete se tam poohlédnout i po značkových sportovních botách a výhodněji pořídíte i kosmetiku. Roztoky na kontaktní čočky, které v Česku stojí přibližně 400 korun, tam koupíte o třetinu levněji.

V Paříži se zase vyplatí koupit parfém. Lahvička Chanelu bývá mimo centrum města běžně o 500 i více korun levnější než v Česku. Některé cestovní kanceláře nabízejí zájezdy s nákupem vína, které je ve Francii velmi dobré. "Kvalitní víno stojí v pařížském supermarketu tři eura, za láhev vína pozdního sběru na malé vinici ve francouzské vesničce jsme zaplatili v přepočtu 900 korun. Toto víno je u nás dražší" říká Petra Tlustá.

Ve skandinávských zemích vás nadchnou výrobky s originálním designem. Mají tam krásná svítidla, bytové doplňky a textil, která byste v Česku nenašli.

Ženeva je sice sedmým nejdražším městem světa, ale jsou věci, které seženete levně. Vyplatí se tam koupit například holicí strojek nebo videohru. Tyto věci jsou ve Švýcarsku podle statistik nejlacinější v Evropě. Pokud ale uvažujete, že si dovezete jejich proslulé značkové hodinky Rolex či Swatch, nenechte se zlákat na první pohled výhodnou cenou. Prodávají se s nižší sazbou DPH 7,6 procenta. Při převozu přes hranice se však nevyhnete v Česku běžné devatenáctiprocentní sazbě.

V Itálii nakupte parmezán


V Římě jsou zase levnější italské sýry a je v nich velký výběr. "Vždy si nakoupíme zásobu sýru parmezán Grana Padana, je tam o polovinu levnější než v Česku," říká Václav Janeček z Prahy, který tam jezdí na dovolenou. Při návštěvě Itálie byste ale neměli zapomenout na Miláno. Češi si toto místo oblíbili v době výprodejů oblečení a bot.

Za módou se jezdí i do Madridu. Martina Sovová z Prahy, která tam studovala a každý rok se vrací, nedá na místní obchody dopustit. "Hlavně při letních slevách je tu nákupní ráj. Módní kalhoty si koupíte ve výprodeji i za 10 eur, to je tři sta korun. I pánské obleky jsou tu hezčí a lacinější," říká. To potvrzuje i finanční arbitr Otakar Schlossberger. "Ve Španělsku jsem si za sto eur, tedy necelé tři tisíce, koupil kvalitní oblek z vlny, který bych u nás nesehnal pod dvacet tisíc," říká. I hudební CD a DVD s filmy jsou tam levnější.

Amsterodam je kromě květin a diamantů znám také svými coffee shopy, tedy licencovanými obchody, kde se můžou legálně prodávat měkké drogy. Například marihuana je tam běžně k dostání.

Při odletu domů se ještě můžete projít na evropských letištích v duty free zóně, kde se dají výhodně koupit alkohol nebo parfémy.