Vymáhat své peníze od dlužníků můžete i bez zdlouhavého justičního řízení. Pokud se s obchodním partnerem dohodnete, může exekuce začít i bez rozhodnutí soudu.
Stačí, aby se dlužník dostavil na společnou schůzku a před exekutorem uznal své závazky. "Sepíše se o tom takzvaný exekutorský zápis s doložkou přímé vykonatelnosti," říká Pavel Kočiš, mluvčí Exekutorské komory. Pak už není potřeba další jednání u soudu. Pokud dlužník nezaplatí, začne exekuce.
Podle Kočiše ale ve většině případů platí, že pokud už dlužník závazek přizná, obvykle chce i zaplatit. Když nemá peníze hned, dohodne se na splátkovém kalendáři a hradí dluh po částech. Sepsání exekutorského zápisu s přímou doložkou vykonatelnosti stojí půl až dvě procenta z vymáhané částky. Například u sumy sto tisíc je poplatek za sepsání dva tisíce korun, pokud vymáháte milion, stojí zápis 9800 korun. O náklady se mohou obě strany podělit nebo je nese jen jedna strana, podle toho, jak se dohodnou.
"Zápis je určitě výhodný pro obě strany. Věřitel má doklad, že dlužník uznává svoji povinnost zaplatit a pro dlužníka je důležité datum, do kterého má čas zaplatit," říká Pavel Kočiš.
Soudní spor bývá často časově náročnější a dražší, než když se dlužník a věřitel dohodnou hned. Strana, která prohraje, platí i soudní výlohy. Ty mohou být hodně vysoké, zvláště, když se řízení protahuje. K tomu ještě dlužník, u kterého dojde k exekuci, platí náklady na exekutora. Pokud je vymáhaná částka do tří milionů korun, je to 15 procent z této sumy. Tedy kdyby exekutor vymáhal jeden milion, bude to dlužníka stát nejméně 150 tisíc korun. Navíc musí uhradit i další provozní náklady, například na telefon či cesty exekutora.
Poté, co soud vydá příkaz k exekuci, ustanoví exekutora. Když dlužník nemá hotovost, je mu zabaven majetek. Ten jde do dražby. Majetek se však při ní většinou prodá za méně, než je jeho skutečná hodnota. Z těchto peněz se uspokojí nároky věřitelů. Pokud je jich několik, platí, že kdo podal žádost dřív, získá dřív i peníze.
Zvažte jinou strategii
Soudní řízení předcházející exekuci se často protahují, protože se dlužník nedostaví k líčení. Pak se řízení odročuje a prodlužuje se doba, kdy věřitel čeká na peníze. Soud se protahuje také, když se dlužník třeba několikrát odvolává.
Aby se tomu podnikatel vyhnul, může zvolit jinou strategii a při vymáhaní peněz se obrátit na jiný typ soudu, kde se nemůže odvolávat ani jedna strana sporu. Například na Rozhodčí soud Hospodářské a Agrární komory. Podmínkou toho, aby spor řešil Rozhodčí soud, je ale sepsání rozhodčí doložky již na začátku spolupráce s obchodními partnery. "Nezdá se mi dobré projevovat předem nedůvěru k obchodnímu partnerovi takovou doložkou," namítá ale například Miroslav Pszczólka, ředitel nábytkářské firmy Mydva Holding.
"Využíváme k řešení sporů Rozhodčího soudu a jsme spokojeni," říká naopak Martin Koubek z realitní firmy KBK RealGroup.
Poznámka: * Plus provozní náklady exekutora, např. na telefon nebo cesty.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist