Nejrychleji lze začít podnikat jako umělec
Začít s podnikáním není nic složitého. Tedy alespoň v případě, že si vyberete výdělečnou činnost, kterou stát nějakým způsobem neomezuje.
Kupodivu nejjednodušší je začít podnikat v takzvaných svobodných povoláních, které má většina lidí spojené se zvláštními dovednostmi a s léty úspěšné praxe. Žádný úředník vás však v podstatě nemůže zkontrolovat, jestli jste opravdu zpěvák, herec, malíř obrazů, sochař, spisovatel, estrádní umělec, novinář či sportovec. Stačí když se za takového prohlásíte a zaregistrujete se k dani z příjmů.
Na trhu totiž nezáleží na vzdělání či praxi v těchto oborech, ale jen a jen na tom, zda si vaše zboží či služby někdo koupí.
Živností je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost a za účelem dosažení zisku. V zákoně však následuje sáhodlouhý seznam činností, které živností nejsou.
Jinak se ovšem postupuje v mnoha ostatních oborech lidské činnosti. Zákon rozděluje živnosti na ohlašovací a koncesované. Ohlašovací jsou přitom řemeslné, vázané a volné.
U volných živností neprokazujete odbornost
Nejrychleji je možné začít podnikat, pokud se rozhodnete pro volnou ohlašovací živnost. Zde totiž nepotřebujete prokazovat žádné odborné znalosti.
Vystavení živnostenského listu zpravidla netrvá déle než týden. Předtím musíte na živnostenský úřad dodat výpis z trestního rejstříku, prokázat, že nemáte žádné dluhy vůči finančnímu úřadu a uhradit správní poplatek. Ten činí tisíc korun za každou ohlášenou živnost.
Živnostenský úřad vám pak vystaví živnostenské oprávnění a ve spolupráci s Českým statistickým úřadem přidělí identifikační číslo, takzvané IČ. Tím se budete prokazovat na obchodních dokumentech.
Pokud se chcete živit jako řemeslníci, budete muset prokázat své odborné znalosti.
Příliš "vysoké" vzdělání může být i na škodu
Způsobilost pro řemeslné živnosti se prokazuje výučním listem z příslušného tříletého učebního oboru, vysvědčením o ukončení studia na střední škole, jehož délka je kratší než čtyři roky či maturitním vysvědčením ze střední odborné školy. Pokud máte vzdělání vyšší (například bakalářský nebo magisterský diplom z vysoké školy), pak vám samotný doklad nestačí a musíte živnostenskému úřadu dokázat alespoň jednoroční praxi.
I zcela nevzdělaní lidé se mohou živit řemeslnou živností, pokud mají alespoň šestiletou praxi v oboru.
U vázaných živností jsou podmínky odborné způsobilosti přímo vyjmenovány v zákoně. Tak například pro provozování cestovní agentury (prodej zájezdů pro cestovní kanceláře) je nutné buď vysokoškolské vzdělání a jeden rok praxe v oboru, nebo úplné střední (odborné) vzdělání a tři roky praxe v oboru "Provozování cestovní agentury".
Ještě přísnější jsou podmínky pro provozování koncesovaných živností. Jedná se zpravidla o ty druhy podnikání, do nichž stát pouští z nějakých důvodů jen omezený počet živnostníků.
Tak například koncesi k odpalování ohňostrojů mohou získat jen lidé starší 21 let, kteří mají střelmistrovský průkaz od báňské správy a čisté lustrační osvědčení.
Ani zájemci o volné ohlašovací činnosti to nemají tak docela lehké. Zvolit si tu správnou živnost nemusí být jednoduché. Například dříve známá obchodní činnost se dnes dělí na devět živností a zájemce si musí vybrat, zda je velkoobchodník, maloobchodník, zprostředkovatel či jiný obchodník.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist