Od příštího roku může každý v jeho průběhu vydat na poplatcích za ošetření, recepty či pobyty v nemocnici nejvýše pět tisíc korun. Přeplatek této sumy mu zdravotní pojišťovna zpětně uhradí.

"Není třeba o něj žádat, pojišťovny si to ohlídají samy. Ještě sice není znám přesný způsob předávání informací o doplatcích z lékáren, ale do konce roku se vše vyřeší," slibuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikert.

Dodává, že na limitu vydělají ti, kteří dnes doplácejí velké částky za léky. "Překročí-li limit poplatků třeba již v pololetí, za druhou část roku jim doplatky zdravotní pojišťovna bude vracet," říká Cikert.

Konkrétní částky za péči

Poplatek 30 korun zaplatí od nového roku lidé, kteří přijdou k lékaři kvůli ošetření mimo preventivní prohlídku. Tuto částku dají za ošetření, když dorazí třeba s nachlazením. "Bude-li přitom nutné udělat výtěr z krku, za tento úkon už dalších 30 korun nezaplatí. Ani když kvůli němu pacient přijde druhý den, třeba z provozních důvodů laboratoře," vysvětluje Hana Cabrnochová, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

V případě, že pacient hradí lék plně, za recept neplatí. Jinak dá 30 korun za každou jeho položku. Nebude přitom důležité, kolik balení jednoho léku je předepsáno. "Nemyslím si, že to povede lidi k tomu, aby si dělali zásoby léků. Není v zájmu lékaře předepisovat balení více, než je potřeba," říká Tomáš Cikert. "Měl by problémy s tím, že by si odčerpával ze svého měsíčního limitu," dodává.

Poplatky za každou návštěvu lékaře budou platit i chronicky nemocní dospělí. Pouze trpí-li někdo těžkým onemocněním ledvin, nebude hradit provádění předepsané hemodialýzy. Pokud si ovšem třeba zlomí nohu, zaplatí za její ošetření a léčbu jako každý jiný.

O způsobu platby není zatím rozhodnuto. Lze ale předpokládat, že bude probíhat přímo u lékaře, v lékárnách či v nemocnicích.

Pobyty a výjimky z plateb

Den v nemocnici bude pacienty nově stát 60 korun. Poplatek se vztahuje i na pobyty v lázních, dětských léčebnách a ozdravovnách.

Kdo navštíví lékařskou nebo zubní pohotovost, zaplatí 90 korun. V případě, že je pacient převezen z pohotovosti do nemocnice, tuto částku na pohotovosti neplatí. V nemocnici ale uhradí 60 korun na jeden den pobytu.

Nikdy se nedávají poplatky u lékaře, jedná-li se o preventivní prohlídku. Sem patří i plánované vyšetření mammografem nebo povinná očkování, například proti tetanu nebo preventivní prohlídka u zubaře či gynekologa. Neplatí se poplatky ani za odběry krve, ale vždy jen za ošetření lékaře.

Dospělí nebudou platit za ošetření jen v případech, že prokážou potvrzením ze Správy sociálního zabezpečení svou hmotnou nouzi. Nebudou platit ani lidé, kteří mají nařízenu například protialkoholní nebo protidrogovou léčbu.

Nic u lékaře za prohlídku nedá ani člověk, který přijde darovat krev, plazmu nebo kostní dřeň. Ale pokud tito dárci onemocní třeba chřipkou, od poplatku za ošetření u lékaře osvobozeni nebudou. Za ošetření u doktora nebudou platit ani děti z dětských domovů a polepšoven.

Poplatky za úkony lékaře nebudou platit rodiče za děti, které trpí nějakou chronickou nebo vleklou chorobou, třeba astmatem. Tedy když dítě přijde za lékařem v souvislosti se svým onemocněním. Přesný seznam chorob, k nimž se poplatky nevztahují, odborníci ještě sestavují.

Slovensko poplatky rušilo

Poplatky ve výši 20 slovenských korun za návštěvu lékaře a předpis zavedl na Slovensku Dzurindův kabinet v roce 2003. Nová vláda Roberta Fica je zrušila.

Dnes Slováci platí jen za návštěvu pohotovosti, a to 60 Sk. Připlácejí si na převoz sanitkou dvě koruny na kilometr. Povinná je prevence u zubaře. Kdo ji neabsolvuje, zaplatí za ošetření bez ohledu na to, zda ho má uhradit pojišťovna.

Příště přineseme podrobně zpracované téma: kdo a kolik po reformě ušetří na daních.

HN_070827_26p.gif

Příklad ročních plateb rodiny u lékaře