Katedrála sv. Marie je krásným příkladem gotiky ve Španělsku a její loď je jednou z nejrozlehlejších na světě.
Snímek: Archiv
Girona je pro tisíce Čechů, kteří každé léto míří na pobřeží Costa Brava a Costa del Maresme, vstupní branou do Španělska. Jenže z Girony obvykle poznají jen tamní nepříliš vlídné letiště, případně profrčí okolo dálkovým autobusem. A vlastně ani nevědí, o co se ochuzují.
O Gironě by se dalo také říct, že je to město legend a mýtů. Snad ke každé historické budově, pomníku nebo dokonce zákoutí se vztahuje nějaká báchorka. Jen o založení města se jich vypráví hned několik. Jedna z nich se zmiňuje o tom, jak se Karel Veliký utkal se silným maurským vojskem, které nedokázal přemoci jinak, než že obrovským mečem přetnul pohoří. Vzniklou průrvou prorazila voda, která nepřátele zaplavila. Ostatně, jeden z překladů Girony je "místo, kde se otočily vody".
Méně vzrušující, ovšem daleko reálnější je předpoklad, že Girona vznikla na proslulé římské obchodní cestě Via Augusta.
Francouze vyhnaly mouchy
Když už město stálo, bylo také potřeba, aby ho někdo chránil. Čechy ochraňuje vojsko ukryté v hoře Blaník. V Gironě to jsou mouchy. Město několikrát napadla francouzská vojska. Udělala však chybu, když vtrhla i do kostela svatého Felixe, kde je pochován svatý Narcis. Jakmile vojáci jeho hrobku otevřeli a poškodili jeho tělo, vyvalilo se obrovské množství velkých much, které poštípaly vojáky i jejich koně. Francouzští okupanti raději uprchli z města pryč.
Když ovšem do Španělska vtrhnul Napoleon, mouchy zůstaly ve svém úkrytu. Proč? Napoleon měl ve svém znaku zakomponovanou včelu a hmyz s hmyzem údajně nebojuje.
O katedrále rozhodl koncil
V kostele svatého Felixe můžete začít procházku po historickém centru Girony, tak-zvané Berri Vell, které se rozkládá ve svahu na pravém břehu řeky Onyar. Už přechod přes most je velkým zážitkem. Hned nad řekou se zvedají pestrobarevné domy se spoustami výklenků, balkonů a oken rozličných velikostí a tvarů. Nábřeží tak nabízí jedno z nejhezčích a nejpůsobivějších pohledů na Gironu. A to za touto barevnou hradbou ještě "vykukuje" celé historické jádro města.
Od kostela svatého Felixe s hrobkou svatého Narcise z roku 1328 se vyplatí pomalu stoupat výš směrem k největší památce - jednolodní gotické katedrále s románskou čtyřbokou věží. Výjimečná je právě v tom, že má jen jednu loď, obvykle jsou totiž tyto stavby třílodní. Na katedrále je možné pozorovat prvky románského, gotického i barokního stylu, protože stavba vznikala sedm století. Stavět se začalo v roce 1038. O necelých 400 let později se dokonce sešel koncil, který rozhodoval o finální podobně katedrály. Nakonec byla zvolena varianta náročnější, tedy jednolodní, která ovšem z katedrály udělala světové unikum.
Ke katedrále, v jejíchž útrobách vládne gotika a baroko, vede devadesát širokých schodů. Uvnitř jsou mimo jiné vystaveny vzácné středověké rukopisy a textilie, přičemž nejcennější je nástěnný koberec z 12. století s vyobrazením Stvoření světa.
Uličkami židovské čtvrti
Hned vedle katedrály se nachází gironská židovská čtvrť zvaná Call. Zdejšími úzkými uličkami se před mnoha staletími procházel i Moše ben Nachman, mystický komentátor Bible, díky němuž se Girona stala jedním z nejvýznamnějších středisek kabaly.
První židé přicházeli do Girony v 9. století a v době největší slávy ve 13. století jich zde žilo na tisíc. Křesťané a židé zde spolu vycházeli nějakou dobu bez závažnějších konfliktů, židovská čtvrť měla vlastního starostu a její obyvatelé - stejně jako všichni židé po celém Španělsku - byli pod přímou ochranou krále. Postupně se ale objevovaly první spory, které přerostly v přepadávání židů a vypalování jejich domů. Nakonec museli židé město opustit, což ztvrdili katoličtí panovníci Isabela Kastilská a Ferdinand Aragonský ediktem z roku 1492, který židům nařizoval přijmout křest nebo opustit zemi. Když nařízení dorazilo do Girony, měli tamní jinověrci jen něco přes měsíc, aby město opustili.
Kdo by se chtěl o historii židovské komunity v Gironě dozvědět něco bližšího, může zavítat do Židovského muzea.
Kopie Čínské zdi
Úzké středověké uličky vedou vzhůru k městským románským hradbám. Ty původně založila římská vojska, teď jsou opravené a slouží k neobvyklé prohlídce historického jádra Girony. Po vysokých hradbách, které vypadají jako zmenšená kopie Čínské zdi, se dá podstatná část centra obejít. Z několika míst se přitom otevírají výhledy na město i jeho okolí včetně Pyrenejí.
Takhle z výšky je dobře vidět například i na Archeologické muzeum, které sídlí v kostele bývalého benediktinského kláštera Sant Pere de Galligants z 12. století. K vidění je zde například sbírka hebrejských náhrobních kamenů anebo keramické předměty z řeckého a římského období.
Jste-li muzejní nadšenec, můžete se vypravit také do turonského Muzea umění, které sídlí v Biskupském paláci v těsném sousedství katedrály. Uvnitř jsou cenné exponáty z období středověku.
Až se budete procházet městem, padne vám možná do oka nevysoká kupole. Skrývají se pod ní Arabské lázně z 12. století, vybudované ve stylu tradičních severoafrických lázeňských budov. K původnímu účelu sloužily do 15. století, pak se staly součástí ženského kláštera a využívaly se jako kuchyň, sklad či prádelna. Do své původní podoby se vrátily až na počátku 20. století a dnes je to jedna z místních turistických atrakcí - i když koupat a relaxovat jako kdysi se v nich už nedá.
Petra Šustová
Vstupy
Vstupné do katedrály vyjde na 4 eura, děti a studenti zaplatí 3 eura. Vstup do Židovského muzea stojí 2 eura (snížené vstupné 1,50 eura). Arabské lázně jsou přístupné za 1,60 eura, respektive 80 centů.
Jak se tam dostat
Z Prahy létá přímo do Girony společnost Smart Wings. Od 29. října bude leteckou přepravu do Girony zajišťovat čtyřikrát týdně také společnost Ryanair. Další možnost je letět do asi 100 kilometrů vzdálené Barcelony, například se společností Iberia, Air Europa nebo Brussels Airlines. Z Barcelony jezdí do Girony autobus i vlak. Historickou Gironu už ale začínají objevovat i české cestovní kanceláře, takže do svých nabídek zařazují výlet do tohoto města. Pokud dáváte přednost individuální cestě, můžete si v některém španělském letovisku půjčit automobil.
Informace
Informační středisko, ulice Rambla de la Llibertat 1; tel.: 972 226 575; e-mail: turisme@ajgirona.org; www.ajuntament.gi
Na internetu najdete mj. mapu Girony nebo informace o památkách. Informace o katedrále včetně virtuální prohlídky na www.lacatedraldegirona.com
Kam na jídlo
Ideálním místem na občerstvení je ulice Rambla de la Llibertat, která začíná na konci židovské čtvrti. V ulici je kromě obchodů také množství restaurací, pizzerií a lokálů v různých cenových hladinách.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist