Ještě před měsícem bylo vše průhledně jasné. Úvěry v Česku budou zdražovat, a to pěkně rychle. Bankovní rada ČNB na svém posledním jednání zvažovala výjimečné zvýšení sazeb o půl procentního bodu. Analytici předvídali, že koncem příštího roku budou sazby až o jedno a půl procenta výše. A dnes? Dnes vládne větší střízlivost. Není jisté, zda národní banka do konce roku sazby vůbec zvýší, a na sazbu ve výši 4,5 % za rok by ode dneška asi vsadil málokdo. To se toho za ten měsíc tolik změnilo?
Nahoru. Ale pomalu
Pro růst sazeb, a tím logicky zdražování všech typů úvěrů, panují nadále dobré důvody. Ekonomika roste jako divá a prácechtivé, aby jeden pohledal. Hospodářský cvrkot tak spolu s rostoucími cenami vstupů umožňuje prodejcům navyšovat marže. Do toho si připočtěte posun nižší sazby DPH o čtyři procentní body nahoru plus nějaké to zdražování cigaret, a máte rázem inflaci na pěti procentech. Což je podstatně výše než tříprocentní cíl centrální banky. Jistě, část inflačních faktorů je jednorázová a není třeba panikařit.
Na druhou stranu nelze podceňovat sílu odborářů, kteří dokážou přenést skokové zdražení do mezd, a tím rozdmýchat tzv. "sekundární" cenové dopady.
Takže sazby nahoru? Ano. Ale ne tak zhurta. ČNB díky otevřenosti naší ekonomiky bedlivě sleduje náladu ostatních centrálních bank. A ta se podle trhů výrazně mění. Před měsícem v Evropě kdekdo věřil v další dvojí zvýšení sazeb ECB ještě letos a řada londýnských investičních bank předpokládala, že sazby půjdou v dohledné době nahoru o další procento. Dnes by pes neštěkl.
Tam, kam jde Bernanke
Různé projevy "hypo-krize" vedou trhy k víře v obrat ve vývoji světových úroků. Konsenzus maluje v Evropě maximálně jedno další zvýšení. Ještě větší posun nastal ve Spojených státech. Tam analytici přehodnotili výhled na sazby z původně očekávaného mírného růstu na prudký pokles.
Doufejme, že problémy s možnou nižší dostupností úvěrů, které podněcují obezřetnost světových centrálních bank, se Česku vyhnou. Přesto je jasné, že pokud evropské banky "nabalí" více rizikových úvěrů, aby pokryly přímé a nepřímé investice do problematických hypoték, lze očekávat ekonomické zpomalení. To by se za pár měsíců promítlo i v české ekonomice, jejíž růst úzce souvisí s tím, jak se daří našim obchodním partnerům.
Koruna jde proti
Je zde ale ještě jeden, mnohem přímější dopad "hypo-krize" na českou ekonomiku. Tím je skokové posílení koruny, které se v posledních týdnech odehrálo. Kurz je klíčovým prvkem v prognóze inflace, na níž ČNB zakládá své rozhodování o sazbách.
Poslední prognóza z dílny centrální banky tak do velké míry stojí a padá na kurzu kolem 28,30 v letošním roce. Nedávné skokové posílení koruny zhruba o padesátník vůči této hodnotě snižuje podle odhadů analytického týmu ČS potřebu utahovat měnové kohoutky asi o půl procenta.
Jedná se o variaci na starou písničku: čím silnější kurz, tím nižší sazby. Ostatně právě díky permanentně sílící měně má Česko jedny z nejnižších sazeb na světě.
Je pravda, že kurz skáče jednou sem a jednou tam, tentokrát to ale bude podle mého jiné. Koruna posílila ze stejného důvodu, z jakého byla v letošním prvním pololetí slabá. Investoři si nejprve v koruně půjčovali, teď své půjčky z většího dílu splatili.
Důvodem je nárůst averze k riziku na světových trzích, který vedl investory k "rozvazování" spekulativních obchodů financovaných z nízkoúročené české koruny.
Vzhledem k panujícím nejistotám nelze v dohledné době čekat návrat apetitu k rizikovým investicím. Proto věřím, že s půjčováním koruny je z větší části amen. Podle mého uvidíme v nejbližší době kurz pod číslovkou 28 s tím, že koncem příštího roku bude atakovat hranici dokonce o půldruhé koruny silnější.
Těžká volba Na Příkopě
Bankovní rada bude mít tento čtvrtek těžké rozhodování. Domácí ekonomika šlape, reforma byla schválená a inflace půjde nahoru. Na druhou stranu posílení koruny nebude nejspíše nyní jednorázovým výkyvem a světová měnová politika dle trhů přibírá na opatrnosti. Převáží dlouhodobý pohled, nebo zvolí centrální bankéři vyčkávací taktiku?
Osobně to vidím ve čtvrtek 50:50, ale do konce roku jedno zvýšení sazeb očekávám. Příští rok pak půjdou sazby podle mého o další půlprocento vzhůru.
Hypotéky tedy podraží. Ale méně, než se čekalo ještě před měsícem. Světová "hypo-krize" tak paradoxně Čechům nahrává.
Autor je hlavním ekonomem České spořitelny
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist