Firmy nemají povinnost hlídat, na jaké účely kdo jejich dar použil, i když právě to rozhoduje, zda bude možné snížit daňový základ.
"Proto je potřeba, aby firma s obdarovaným sepsala darovací smlouvu. Ta musí obsahovat vedle jména nebo názvu příjemce i účel, k jakému byl obnos darován, a také datum, kdy k předání daru došlo," říká Martin Jelínek.
Pokud by obdarovaný použil například peníze k jiným účelům, než je ve smlouvě, firma by si tak základ daně snížit nemohla.
Základ daně si firma může snížit, pokud poskytne nějaký dar například sportovnímu klubu nebo škole. Musí však splnit několik podmínek. Za dar nesmí požadovat protislužbu. Třeba za peníze na fotbalové dresy chtít, aby na ně klub umístil logo firmy.
Snížit základ daně lze vždy jen za ten rok, ve kterém byl předán.
Hodnota daru
Dar můžou být jak peníze, tak nějaká věc. Jeho hodnota musí být alespoň dva tisíce korun. Nejvíce může dosáhnout pěti procent ze základu daně. "Pokud má tedy firma základ daně ve výši jednoho milionu, může darovat částku od dvou do 50 tisíc, říká Jiří Vondrák z Hospodářské komory.
Když tedy v tomto případě věnuje například 30 tisíc, sníží se společnosti základ daně z jednoho milionu na 970 tisíc. Pokud by stejná firma ale obdarovala nějakou vysokou školu nebo veřejnou výzkumnou instituci, může se výše daru pohybovat od dvou do 100 tisíc korun. "V případě darů pro vysoké školy a výzkumné ústavy se může výše daru počítat až do výše deseti procent ze základu daně," doplňuje Jiří Vondrák.
Komu co věnovat
Aby bylo možné dar odečíst ze základu daně, musí být příjemcem daru například obec, kraj nebo právnická osoba se sídlem v Česku. Může to být i fyzická osoba, která má trvalé bydliště v tuzemsku a provozuje školské či zdravotnické zařízení nebo zařízení na ochranu zvířat.
Firma může obdarovat i lidi, kteří pobírají částečný nebo plný invalidní důchod, stejně tak jako nezletilé děti dlouhodobě těžce zdravotně postižené, které vyžadují mimořádnou péči. Pro možnost snížit základ daně je podstatný i jeho účel. Obcím a krajům nebo právnickým osobám musí sloužit například na financování vědy a vzdělání, na podporu a ochranu mládeže, na sociální účely.
"Dostáváme dary od větších i menších firem, někdo pošle padesát tisíc, někdo tři tisíce. Ale nejde jenom o peněžní dary, dostáváme také tužky, knihy. Místní malé firmy nám občas dávají drobné dary na akce, které pořádáme. Třeba špekáčky na výlety s klienty," říká Luďka Jiránková, ředitelka Centra 83, které se stará o postižené. "Můžeme tak našim klientům přilepšit a zpestřit život," dodává.
Jde-li o dar fyzické osobě, která provozuje nějaké školské nebo zdravotnické zařízení či útulek pro zvířata, musí být použit k financování jeho provozu. "To znamená, že například majitel útulku za darované peníze nemůže koupit auto a třeba jen částečně jej používat k soukromým účelům. Musí za darované peníze nakoupit krmivo, nebo platit zaměstnance," vysvětluje Martin Jelínek daňový poradce ze společnosti Adar.
"Díky darům můžeme krmit štěňata pro výcvik a provozovat klubovnu pro nevidomé," říká Ladislava Dvořáková z Občanského sdružení Vodící pes, kde se zabývají výcvikem psů pro nevidomé.
Poznámka: Splní - li dárce podmínky, může snížit základ daně o 5 %, při obdarování VŠ, nebo výzkumného ústavu si odečte dalších 5 %. Obdarované osoby musí sídlit na území ČR.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist