Bodový systém a trestání řidičů na úřadech ukázaly svou další slabinu. Tisíce řidičů, kteří jeli příliš rychle nebo na červenou, o body nepřijdou. A to už nikdy.

Jejich přestupek je už promlčený. Úřady mají totiž na jeho vyřízení rok. A pokud to nestihnou, řidič odejde bez postihu.

Teprve teď úřady zjišťují, kolik řidičů jim uniklo loni v červenci, tedy v prvním měsíci, kdy začal platit bodový systém.

Jen v Praze jde například o každého desátého řidiče. V Ostravě tento podíl odhadují na sedm procent, v Olomouci na pět procent. Pro představu - každý měsíc evidují úřady v celé zemi na padesát tisíc bodovaných přestupků. Tisíce řidičů tak unikly.

"Důvody jsou různé. Nejde jen o lidi, kteří se vyhýbají doručení, ale řidiče se nám nepodařilo zastihnout třeba i proto, že byli dlouhodobě v cizině, nebo šlo o cizince, kteří již odcestovali," říká Jaroslav Opletal z pražského magistrátu.

Problém souvisí s tím, že úřady začínají přestupky řešit pozdě. Řidiči ve velkých městech dostávají předvolání až s několikaměsíčním zpožděním, přitom lhůta na vyřešení přestupku je jeden rok.

Světlou výjimkou je Plzeň. "Promlčen byl jen jeden přestupek. Řidiče zachytila kamera, když jel rychleji o 20 km/h. Místo jeho pobytu se ale nepodařilo zjistit," uvádí mluvčí plzeňského magistrátu Zdeňka Kubalová.

Tenhle případ je pro odložené přestupky typický. Obce si stěžují na mezery v zákoně, přitom podle právníků stačí, aby byly více aktivní při hledání skutečného bydliště řidiče.

Ministerstvo dopravy podle mluvčího Karla Hanzelky se bude při přípravě novely silničního zákona zabývat i roční lhůtou a nedoručováním obsílek. "I kdyby se to změnilo, je otázka, jestli to bude fungovat," soudí.