Už žádné chození na úřady. Toto přání snad každého občana může nyní splnit vláda. Pokud ministr vnitra Ivan Langer prosadí zákon o eGovermentu, dostane každý Čech datovou schránku, jakousi bránu na úřady, kterou se bude moci dostat k dokumentům a informacím přímo od svého psacího stolu.

Datová schránka je vlastně mladším sourozencem Czech Pointu, místa, na němž si lidé mohou vyřídit veškerá jednání s úřady státní správy. "V praxi to funguje jako elektronické bankovnictví, pouze místo s bankou budou lidé komunikovat se státem," říká Dalibor Veřmiřovský z občanského sdružení eStat, který je jedním z autorů zákona. Tím se bude v září zabývat vláda.

Datovou schránku povinně dostanou úřady i právnické osoby. "Vlastně tím odbouráme nákladný poštovní styk mezi úřady a firmami," říká Zdeněk Zajíček, Langerův náměstek pro veřejnou správu a informatiku.

Lidé si budou moci vybrat, zda si svou schránku oživí a budou ji pro jednání s úřady využívat. Do schránky se dostanou díky speciálnímu zabezpečenému heslu. Ti, kteří se počítačům raději vyhýbají, budou stále mít možnost vyřídit si vše potřebné v "kamenných" Czech Pointech.

Jak změní datové schránky práci úředníků? "Nadále budou dělat svou agendu, jen k nim příslušné podání doputuje elektronicky, vyřídí svou část a rozhodnutí dodají do datové schránky občana či podnikatele," vysvětluje Veřmiřovský s tím, že datové schránky nemají ani tak snížit počet úředníků, jako spíš usnadnit jednání lidí s úřady.

Úřady elektronizaci vítají, úředníci jsou prý na novinky připravení. Například na libereckém magistrátu už podobný projekt připravují. "V rámci projektu Otevřené město si budou moci občané zřídit osobní konto, díky němuž by mohli například sledovat, jak se vyvíjí třeba žádost o stavební povolení," říká mluvčí magistrátu Martin Korych.

Ministr Langer si myslí, že by se zákon o eGovernmentu mohl v parlamentu setkat s kladným přijetím. "Když se podíváme zpátky třeba na Czech Pointy, tak se nám dařilo v těchto věcech najít společnou řeč," říká Langer. Pokud poslanci zákon schválí, začne platit v lednu 2009.