Až půl milionu korun si mohou v Česku půjčit studenti na financování svého vzdělání. Úvěry mohou použít například k zaplacení školného nebo k nákupu věcí, které ke studiu nezbytně potřebují.

"Z úvěru Gaudeamus umožňujeme studentům čerpat až 500 tisíc korun," říká například Zuzana Čepelková, mluvčí Komerční banky.

Částku 300 tisíc korun zase studentům nabízí Česká spořitelna ve svém programu Student+, Živnostenská banka v produktu Studentská půjčka a Oberbank AG ve svém Úvěru na studium.

Odklad splátek

Nejvýše 200 tisíc korun půjčí na vzdělání Poštovní spořitelna. Kromě Oberbank AG všechny banky běžně umožňují odklad splácení půjčky. To znamená, že po dobu studia banky vyžadují jen splácení úroků z půjčky. Zbývající část úvěru zaplatí absolvent později buď jednorázově nebo ve vyšších splátkách.

Tuto výhodu však banky neposkytují automaticky. Závisí na tom, jak posoudí výši půjčky v závislosti na bonitě klienta.

Například pokud si u Komerční banky půjčí 150 tisíc, bude po dobu studia měsíčně splácet 1174 korun. Po skončení studia doplácí zvýšenou částku 1942 korun.

U České spořitelny by u stejně vysokého úvěru splácel samotné úroky částkou 1120 korun měsíčně. Pokud by si troufnul na vyšší splátku, bude muset hradit měsíčně 3130 korun.

U Poštovní spořitelny splátka samotných úroků činí 1100 korun, celé půjčky pak 3099 korun měsíčně.

Stopadesátitisícová půjčka bude u Živnostenské banky stát v případě nižších splátek 1536, u vyšších pak 3359 korun měsíčně.

Oberbank AG však vyžaduje splácení celé půjčky už v době studia. "U úvěru 150 tisíc žadatel zaplatí každý měsíc 3245 korun," říká Michaela Taschnerová, mluvčí Oberbank AG.

Dcera Libuše Gebauerové začala studovat žurnalistiku a nutně potřebovala k psaní kvalitní notebook.

"Pracujeme s manželem ve státní správě, obě dcery studují mimo domov. Zvolili jsme proto úvěr na studium. Měsíčně splácíme 300 korun, rodinný rozpočet to tak nezatíží," vysvětluje Libuše Gebauerová.

Od toho, v jaké výši žadatelé půjčku hradí, se odvíjí doba splácení. Většinou se pohybuje mezi pěti až deseti lety.

Nejrychleji chce mít nazpět půjčené peníze Oberbank AG. Na splacení půjčky dává klientovi maximálně 96 měsíců, tedy osm let. "Pro klienta to ale může být výhoda, protože to umožní půjčku zlevnit," vysvětluje Michaela Taschnerová, mluvčí Oberbank AG. Ostatní banky dávají studentům šanci splácet po dobu až deseti let.

Rodiče se musí zaručit

Požadavky na ručení půjčky většinou nejsou velké. Výjimkou je půjčka ve výši půl milionu u Komerční banky. V tomto případě je potřeba, aby se za půjčené peníze zaručila fyzická osoba. "Nebo se půjčka ručí nějakou nemovitostí či stavebním spořením u Všeobecné stavební spořitelny naší banky," říká mluvčí banky Zuzana Čepelková.

Ostatní banky se u částek okolo 100 tisíc spokojí s ručitelským prohlášením rodičů studenta. Poštovní spořitelna pro stávající klienty nepožaduje do částky 200 tisíc ručení žádné, i novým klientům půjčí do 150 tisíc korun bez ručení.

Poplatky za vedení účtů nejsou velké, pohybují se od nuly u České spořitelny, Oberbank a Poštovní spořitelny po 50 korun měsíčně u Komerční a Živnostenské banky.

Za sjednání půjčky pro studenty se neplatí u žádné banky, jen u České spořitelny je nutné zaplatit 50 korun za podání žádosti o půjčku.

Předčasně splatit půjčku mohou klienti všech bank většinou zdarma, jen u Poštovní spořitelny se musí zaplatit za změnu smlouvy 200 korun.

070905-27.jpg

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist